Śmierć noworodka w przasnyskim szpitalu. Postępowanie zostało umorzone. Znamy powód

W Prokuraturze Rejonowej w Pułtusku toczyło się śledztwo dotyczące śmierci noworodka, do której doszło w powiatowym szpitalu im. dr Wojciecha Oczko w Przasnyszu. Postępowanie zostało umorzone.

 

– Prokuratura Rejonowa w Pułtusku prowadziła postępowanie w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo w okresie 23 – 25.12.2021r. utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwą opiekę okołoporodową Pauliny S., przez osoby zobowiązane do opieki na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym SPZOZ w Przasnyszu i nieumyślnego spowodowania w dniu 25 grudnia 2021r. śmierci nowonarodzonego dziecka płci męskiej Pauliny S. – tj. o czyn z art. 160 §2 k.k. i art. 155 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. – informuje Elżbieta Edyta Łukasiewicz, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

30 grudnia 2022 r. postępowanie zostało zawieszone z uwagi na czas oczekiwania na sporządzenie opinii przez biegłych z Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Jak wówczas nas informowano, oczekiwanie na opinię miało wynieść około 10 miesięcy. Zapytaliśmy co dalej ze śledztwem.

– W sprawie powołano biegłych – Instytut Naukowy Pracownia Ekspertyz Sądowo – Lekarskich Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, celem dokonania kompleksowej oceny postępowania personelu medycznego podczas udzielania pomocy medycznej, sprawowania opieki medycznej oraz wykonywania zabiegów medycznych wobec Pauliny S. oraz jej nowonarodzonego dziecka – przekazuje nasza rozmówczyni.

– Biegli wskazali, że w ustalonych konkretnych okolicznościach sprawy brak jest podstaw do uznania, aby postępowanie personelu Oddziału Położniczo – Ginekologicznego SP ZOZ w Przasnyszu udzielającego w dniach 23 – 28 grudnia 2021r. świadczeń medycznych ciężarnej Pauliny S. traktować w kategoriach narażenia wyżej wymienionej pacjentki i jej dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – dodaje.

– Postępowanie zostało umorzone postanowieniem Prokuratora Rejonowego w Pułtusku – wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czyny zabranego. Postanowienie jest prawomocne – wyjaśnia.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Zenka
Syn Zenka
2 miesięcy temu

Nie jest łatwo wygrać bitwę kiedy trafi się na sitwę.
To było do przewidzenia.

Bogumila
Bogumila
2 miesięcy temu

No nie wierzę … Brak słów …
Brak podstaw do uznania? Skoro całą ciążę było ok , dziecko się urodziło to kto zawinił ! Nie chcę nawet myśleć co musiała przeżyć mama dzidziusia wtedy i teraz gdy usłyszała że postępowanie zostało umorzone. Skoro postępowanie było prowadzone to musiało być coś nie tak ! Tak sobie nie zakładają takich spraw.

Mjetek
Mjetek
2 miesięcy temu

Niestety takie sprawy jak śmierć dziecka w szpitalu mało obchodzą media… równie jak śmierć zbombardowanych setek dzieci w Palestynie. za to jakby w szpitalu ktoś podniósł rękę na chanukowe świece to dopiero byłby 'skandal międzynarodowy’, 'antysemityzm’ 'nienawiść’ wobec 'miłujących pokój chazarów’,skowyt łże mediów oraz kajanie się szabas gojów…