Jak złożyć wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem?

Każdemu opiekunowi osoby nieletniej przysługuje parę dni urlopowych, które może wykorzystać na opiekę nad pociechą. Żeby jednak otrzymać oficjalne zwolnienie z obowiązków, rodzic musi złożyć specjalny wniosek, który poinformuje pracodawcę o nieobecności. Jak się do tego zabrać?

 

Komu przysługują dni wolne na opiekę nad dzieckiem?

Ustawowo pracownikom na umowie o pracę na pełnym etacie przysługuje aż pięć dni urlopowych, które mogą poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Niestety tylko dwa z tych dni są płatne. Osoby, których wymiar pracy wynosi jedynie część etatu, swoje dni wolne będą miały obliczane proporcjonalnie do zakresu godzin.

Przywilej złożenia wniosku o wolne przepada, kiedy dziecko kończy 14 lat. Dni urlopowe nie przechodzą również z roku na rok. Warto również wspomnieć, że rodzice nie mogą skorzystać z tej możliwości równocześnie.

Oczywiście, możliwość wzięcia urlopu na opiekę nad dzieckiem przysługuje również osobom, które nie są rodzicami, ale zostały wskazane przez sąd jako sprawujące opiekę.

 

Jak złożyć wniosek?

O dni urlopowe do opieki nad dzieckiem można zgłosić się w każdym momencie. Nie trzeba określać przyczyny wolnego, ale warto uprzedzić pracodawcę o nadchodzącej potrzebie. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji awaryjnych, kiedy na okres wolny zapotrzebowanie pojawia się z dnia na dzień.

Istnieją pewne wzory wniosków o opiekę nad dzieckiem, które możesz wysłać do swojego przełożonego. Dobre przykłady znajdziesz pod linkiem: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/wniosek-o-opieke-nad-dzieckiem/. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić tę informację wcześniej. Prywatni pracodawcy mogą mieć swoje własne wzory wniosków.

Uzupełniając wniosek, musisz zawrzeć w nim podstawowe informacje. Potrzebne będą dane osobowe pracodawcy, Twoje i Twojego dziecka. Musisz uwzględnić również informacje określające zakres czasowego urlopu. Ważną rzeczą, o której zapomina duża część rodziców, jest również rezygnacja drugiego opiekuna z wykorzystywania takiego rodzaju urlopu. Ponownie, tylko jedno z was może zaczerpnąć wolnego na opiekę nad dzieckiem.

 

Reakcja pracodawcy

Ustawowo, pracodawca nie może odrzucić Twojego wniosku. Opieka nad dzieckiem to obowiązek, w którego sprawie trzeba poświęcić czasami dni pracy. Odrzucenie prośby bez konkretnej przyczyny może mieć negatywne skutki prawne dla Twojego przełożonego. Istnieje w końcu specjalny zapis mówiący o uprawnieniach pracowników z dziećmi.

Nie da się jednak ukryć, że nieoczekiwane zwolnienie może być uciążliwe i zaburzyć harmonogram pracy. Dlatego warto korzystać z tego przywileju w praktycznych sytuacjach. Pamiętaj, żeby porozmawiać ze swoim przełożonym o Twoim przywileju. Poinformuj go o możliwych wypadkach, kiedy zdecydujesz się na urlop i ustalcie wersję, która pozwoli Ci na wykorzystanie swoich praw, ale nie utrudni pracy reszcie.

Pamiętaj, najważniejsze są zawsze dokumenty, które potwierdzają Twoje prawa w razie ewentualnych sporów. Przygotuj odpowiednie wnioski i dostarcz je z wyprzedzeniem do działu kadr.

 

artykuł sponsorowany

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments