Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w KP PSP Przasnysz [FOTO]

W poniedziałek, 2 maja na placu Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W apelu uczestniczyli: bryg.mgr inż. Jarosław Andruszkiewicz – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Przasnyszu oraz zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

Podczas zmiany nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Następnie głos zabrał Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, który przybliżył historię polskich barw narodowych i podkreślił wagę propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

„ … Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy też np. nad klasztorem na Monte Cassino… ”.

 

 

j.b.

Źródło KP PSP Przasnysz
Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mistrz
Mistrz
18 dni temu

U komendanta sierpa i młota flaga?