Remont kościoła parafialnego w Chorzelach coraz bliżej. Pozyskano niemal 800 tys. złotych

Gmina pozyskała pieniądze i udzieliła dotacji w wysokości 800 tys. zł na remont kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chorzelach.

 

Burmistrz Beata Szczepankowska we współpracy z księdzem dziekanem Stanisławem Dziękiewiczem złożyła wniosek na remont dachu naw bocznych z wymianą pokrycia dachowego oraz elewacji kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chorzelach z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Wniosek burmistrz zyskał akceptację i Gmina pozyskała 784 tys. zł. Wkład własny w projekcie wynosi 16 tys. zł.

W poniedziałek, 28 sierpnia Rada Miejska podjęła formalną uchwałę o udzieleniu dotacji w kwocie 800 tys. zł w roku 2024 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Beneficjentem dotacji jest parafia p.w. św. Mikołaja w Chorzelach.

 

– Przedmiotowy zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną. Kościół parafialny pw. św. Trójcy w Chorzelach został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 7.07.1981 r. – nr rejestru A-472, ze względu na swoje wartości stylowe i okres powstania. Obiekt stanowi przykład sakralnej architektury neoromańskiej na Mazowszu. Jest to jeden z zaledwie kilku zabytków wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie gminy. Przedmiotowe zadanie obejmuje również wykonanie złożonych robót budowlanych polegających na remoncie dachu naw bocznych z wymianą pokrycia dachowego oraz elewacji kościoła parafialnego p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chorzelach – informuje Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
25 dni temu

tak się doi fundusze na pustostany… a szpitale powiatowe zdychają po cichu (patrz Raport NIK sytuacja szpitali powiatowych sierpień 2023)

Zabytki
Zabytki
25 dni temu

szkoda że prawdziwe zabytki, często naszej starej słowiańskiej historii gniją w ziemii i zapomnieniu a kościoły w ilościach hurtowych budowane 100-150 lat temu z czerwonej cegły w czynie społecznym, to ogromne 'dziedzictwo’ Polaków…

rob
rob
25 dni temu

Myślę że jakby zapytać mieszkańców gminy na co przeznaczyć taką kasę to mało kto wskazał by taki cel. A księdza pozbawiają jego ulubionego „zbierania na remont dachu”