Gdzie są przasnyskie karetki? – pytają czytelnicy

W związku z ostatnim zdarzeniem, do jakiego doszło w Przasnyszu przy ulicy Wojskowej, kiedy to na miejsce zdarzenia zamiast karetki pogotowia, do reanimacji przybyła straż pożarna, w przestrzeni publicznej i w Internecie rozgorzała dyskusja dotycząca dostępności karetek w mieście. Ile jest w Przasnyszu Zespołów Ratownictwa Medycznego? Gdzie stacjonują?

 

10 kwietnia w Przasnyszu, u kobiety w wieku 32 lat doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Strażacy zostali wezwani na miejsce, w związku z tym, że na terenie Przasnysza nie było wolnej karetki pogotowia. Ta do zdarzenia jechała z Krasnosielca.

W związku z tym zdarzeniem, w internecie rozgorzała dyskusja dotycząca ilości karetek w mieście i ogólnego stanu opieki medycznej w Przasnyszu. Jak to się stało, że w około 16 tysięcznym mieście, w środku dnia brakuje karetki? Czy jest aż tyle zdarzeń, czy tak mało karetek? – pytali mieszkańcy. Pojawiły się również komentarze, w których sugerowano, że karetki są, jednak stoją nieużywane. Jak rzeczywiście wygląda sytuacja? Sprawdziliśmy.

Nadzór nad systemem ratownictwa medycznego na terenie kraju sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia, a na obszarze województwa – wojewoda, którego zadaniem jest też jego planowanie, organizowanie i koordynowanemu systemu.

Jednostkami systemu państwowego ratownictwa medycznego (PRM) są: szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego, które mają zawarte umowy z NFZ. System PRM działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu .

Na terenie powiatu przasnyskiego dysponentem Zespołów Ratownictwa Medycznego jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, która jest wojewódzką, samofinansującą się jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

– Zgodnie z „Planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego” na terenie powiatu przasnyskiego funkcjonują całodobowo trzy Podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego z miejscami wyczekiwania w Przasnyszu, Chorzelach i Jednorożcu – informuje Mariusz Zorczykowski – Z-ca Dyrektora ds. Medycznych SPZOZ „Meditrans Ostrołęka” SPRiTS w Ostrołęce.

Oznacza to, że w samym Przasnyszu, zespół ratownictwa stacjonuje jeden. Karetka, zgodnie z ustawą, wyjeżdża do zdarzeń w przypadku stwierdzenia – stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W styczniu 2023 roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu informowało o zakupie karetki dla szpitala. Co zatem dzieje się z tym pojazdem? Jak się okazuje, te ambulanse są przeznaczone do zupełnie innych celów.

– Ambulanse będące w posiadaniu SP ZZOZ w Przasnyszu służą do realizacji transportów sanitarnych na podstawie zleceń wystawionych przez lekarza POZ w ramach zawartej Umowy z  NFZ, w następujących sytuacjach: kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej), z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia; dla zachowania ciągłości leczenia; przewozu z miejsca zamieszkania na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym (do szpitala); przewozu z miejsca zamieszkania w celu wykonania zabiegów i procedur medycznych (np. badań) wynikających  z leczenia prowadzonego przez lekarza POZ oraz do realizacji transportów pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu – mówi nam dyrektor szpitala Zbigniew Makowski.

Nasz rozmówca odnosi się także do samego zdarzenia z kwietnia.

– Operatorzy numeru alarmowego 112, w Centrach Powiadamiania Ratunkowego  obsługują zgłoszenia dotyczące sytuacji, kiedy niezbędne jest natychmiastowe działanie Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego – stąd obecność jednostki Straży na miejscu wypadku. Szpital nie otrzymuje informacji z numeru alarmowego, dlatego nie mieliśmy nawet wiedzy o nieszczęśliwym wypadku – wyjaśnia.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gapiu
Gapiu
15 dni temu

Całe szczęście mamy strażaków. Przywrócili czynności życiowe, ale niestety młoda kobieta zmarła w szpitalu. 😢

Ada
Ada
15 dni temu

Nie ma kasy na utrzymanie nie ma karetek

Imię
Imię
15 dni temu

I tak działa NFZ wszędzie kolejki brak karetki terminy bo dużo pacjentów a jak lekarz usłyszy wizyta prywatna to termin tego samego dnia szkoda że kwita już nie wystawi ile złotówek dał chory powinno być jak w USA większość ma ubezpieczenia zdrowotne prywatne idzie do lekarza i z polisy biorą dolary

Zdzich
Zdzich
15 dni temu
Reply to  Imię

dokłądnie. tylko motłoch podniesie kwiiik „że tylko bogacze sie leczą” a biedota zdechnie pod mostem – otóż NIE. przy konkurencji ceny usług medycznych spadną. a ubezpeiczenie działa jak OC – płacisz mało ale TYLKO kilku korzysta. dziś płacisz DUZO i nie korzystasz bo masz dopąłcic kolejną kase na prywaciarza

Zenek
Zenek
14 dni temu
Reply to  Zdzich

Poczytajcie, jeden z drugim, jak dokładnie wygląda ubezpieczenie zdrowotne w USA. Bo to wcale nie jest takie kolorowe jak wam się wydaje. Miałem podobne zdanie do czasu kiedy znajomi (mieszkający w USA) uświadomili mnie jak to wygląda. I pomimo wykupionego ubezpieczenia nie masz pewności że po leczeniu nie zostaniesz z rachunkiem po którym wylądujesz na ulicy. Nasz system nie jest idealny ale i tak uważam że jest lepszy niż ten w USA.

Zdzich
Zdzich
15 dni temu

Fajnie, że Redakcja poruszyła dalej ten temat. Bo każdy z nas może mieć wypadek czy zdarzenie zwiazane ze zdrowiem. a tu nagle karetka jedzie nie_wiadomo_skad do akcji w centrum Przasnysza? kpina

Obserwator
Obserwator
15 dni temu

Z opisu całej te sytuacji nadal nie wiemy gdzie była nasza „jedyna karetka”. A co do szpitala to fakt że mają dwie karetki na swoje potrzeby jest trochę dziwny przy ciągle zmniejszającym się zakresu świadczeń i łóżek na oddziałach.

Wojtek
Wojtek
14 dni temu
Reply to  Obserwator

Karetka z Przasnysza była w powiecie Makowskim – do zdarzenia w Przasnyszu przyjechała karetka z powiatu Makowskiego. Wniosek ? Centralizacja. Centrum Powiadamiania Ratunkowego znajduje się w Siedlcach to oni zadysponowali tak Zespoły. Proszę cofnąć się do roku 2020 gdy walczone było o pozostawienie Dyspozytorni min w Ostrołęce. Nikt z publiczności nie widział konieczności walki… a teraz mamy efekt. Oszczędności PiSu na ochornie zdrowia mają swój wspaniały efekt, te oszczędności robione były pocichu bez gwałtownych efektów. Ale teraz przynoszą skutki i będą przynosiły bardzo długo, nie tylko w sektorze ochrony zdrowia.

komentator
komentator
14 dni temu

Trzech pijaczków, którzy spadną z ławki pod sklepem może spowodować absolutny brak karetek w subregionie. A tymczasem „Obajtki” tracą miliardy, których drobna część pozwoliła by na zabezpieczenie godnej opieki w nagłych przypadkach.Może w momencie zajęcia przasnyskiej karetki powinna przejmować dyżur karetka ze szpitala?
Może jednostka mogła by udostępniać chociaż w godzinach pracy ambulans do systemu?
A może każdy lekarz prowadzący prywatną praktykę w regionie powinien raz na 2 tygodnie odbyć bezpłatnie 12 godzinny dyżur w stacji pogotowia?

Bartek
Bartek
14 dni temu
Reply to  komentator

Chybas medyk niespełniony albo masz jakieś marzenia na które nie masz wpływu.

komentator
komentator
14 dni temu
Reply to  Bartek

Chyba jakiś lekarz wykształcony za nasze pieniądze i łojący 250 za 10 minut.

przasnyszanka
przasnyszanka
14 dni temu
Reply to  komentator

250 zł za 10 minut to jest nic ,znam takich ,którzy na wejściu oglądają płytkę, nie kwalifikuje się do operacji i dziękuję 500 zł

Zenon znany
Zenon znany
12 dni temu

Tylko Władek nas uzdrowi, już nie długo.