Wilki podchodzą pod zabudowania w gminie Jednorożec. Wójt apeluje o zachowanie ostrożności

Do Urzędu Gminy w Jednorożcu wpływają kolejne zgłoszenia o pojawieniu się w terenach zabudowanych wilków. Wójt apeluje o zachowanie ostrożności.

 

W związku z kolejnymi zgłoszeniami pojawienia się wilków na terenach zabudowanych gminy, wójt Gminy Jednorożec, Krzysztof Iwulski zaapelował o zachowanie ostrożności.

„Wilki zazwyczaj są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Najczęściej przyczyną zbliżania się do siedzib ludzkich jest łatwo dostępna baza pokarmowa, głównie niezabezpieczone pojemniki na odpady i kompostowniki. Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi i zwierząt bardzo proszę o zabezpieczanie pojemników na odpady przed dostępem zwierząt drapieżnych oraz o zamykanie posesji i zapewnienie opieki domowym zwierzętom (głownie psom)” – przekazuje wójt.

Włodarz przypomina także o zakazie puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna oraz o zakazie puszczania psów luzem w lesie. Powołuje się przy tym na stosowne artykuły. Chodzi o art. 10a ust.3 ustawy o ochronie zwierząt i art. 30 ust 1 pkt 13 ustawy o lasach.

„Nie pozostawiajmy zwierząt na pastwisku bez bezpośredniej opieki na noc oraz właściwe zabezpieczmy zwierzęta w ciągu dnia” – przypomina.

Jak zachować się w przypadku spotkania wilka?

„Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta” – informują Lasy Państwowe.

Jeśli jednak spotkamy wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo, poszczekuje lub warczy należy podjąć następujące działania:

  • „Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” (źródło: Lasy Państwowe)

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
3 miesięcy temu

Trzeba ogrodzić obejście a nie

Waldemar
Waldemar
3 miesięcy temu

Wilki były, są i będą gatunkiem niebezpiecznym dla człowieka. Jak będą głodne to nie będą miały skrupułów żeby zjeść człowieka. Jedynym realnym środkiem na likwidację zagrożenia jest zmniejszenie populacji wilków do takiego stanu, żeby mogły zaspakajać głód polując tylko na dziko żyjące zwierzęta. Czekanie z tą decyzją aż dojdzie do tragedii jest mało rozsądne.

Dekalb
Dekalb
3 miesięcy temu
Reply to  Waldemar

Ale u nas to normalne jak dojdzie do tragedii (a dojdzie na 100% to tylko kwestia czasu) wtedy będą działania zresztą co tu mówić nawet ursula von der leyen była wielką obronczynią i miłosniczką wilków dopiero po konsumpcji jej ulubionego pupila teraz optuje za odstrzałem wilka w UE. Miejmy tylko nadzieję że u nas konsupcja będzie jakiegoś eko-eksperto-mądrego-inaczej (jak to miało miejsce z niedzwiedziem w Bieszczadach) a nie dziecka czy osoby starszej

RobinHood
RobinHood
3 miesięcy temu

mala kusza ’80lb pistol crossbow’
odstrasza nie tylko wilki, kojoty

Rabid Raccoon?! vs 80lb Pistol Crossbow & Bowfishing the Gar Spawn
youtube.com/watch?v=lHO9BXQDZMw