Przasnyszanka Małgorzata Dembowska – w zespole autorów zwycięskiej koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego

Projekt pracowni WXCA GROUP sp. z o.o. został zwycięzcą konkursu architektoniczno – urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu. W kilkuosobowym zespole jest przasnyszanka Małgorzata Dembowska.

 

„Odbudowujemy Pałac Saski taki, jakim był w 1939 roku – architektoniczny symbol miasta wraz z ikoniczną kolumnadą, widniejącą na tysiącach przedwojennych zdjęć i filmów. Kolumnadą, której arkady chronią Grób Nieznanego Żołnierza. Szanując jego współczesną, pełną tragizmu formę, przypominamy też formę pierwotną, a zgodnie z intencjami twórców, miała ona mieć charakter triumfalny i radosny, a więc nie grobowiec, lecz monument chwały o konstrukcji architektonicznej” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, na której zostały ogłoszone wyniki.

Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Przyjmujemy, że zewnętrzny wygląd Pałacu będzie taki, jak przed II wojną światową. Jest natomiast do rozwiązania wiele kwestii związanych z wnętrzami czy rozłożeniem akcentów funkcjonalno-użytkowych – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Zdradził, że trzy zrekonstruowane nieruchomości pomieszczą nowe siedziby dla Senatu Rzeczpospolitej Polskiej i Urzędu Wojewódzkiego, a także multimedialną wystawę promującą działalność pięciu instytucji będących pod nadzorem resortu: Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i biura programu „Niepodległa”. Senat wraz z nową salą plenarną zająć ma zrekonstruowany pałac Brühla, Urząd Wojewódzki – część przestrzeni w kamienicach przy Królewskiej.

„Nasza koncepcja Pałacu opiera się na założeniu, że odbudowa nigdy nie jest jedynie odtworzeniem murów i estetyki z przeszłości. Stanowi raczej proces przywracania lub kształtowania na nowo tożsamości miasta przy jednoczesnym zaznaczeniu wagi i wpływów współczesności” – skomentowali autorzy nagrodzonej pracy.

My przypominamy, że to nie jedyny sukces, jakże zdolnej przasnyszanki. Małgorzata Dembowska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień. Otrzymała je zarówno za prace indywidualne – tu wymienić można choćby nagrodę im. Jerzego Regulskiego, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego, czy wyróżnienie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza za koncepcję rewitalizacji ul. Okrzei w Warszawie, jak i za prace przygotowane wraz z zespołem pracowni WXCA – I nagroda w międzynarodowym konkursie na Bałtycki Park Sztuki w Pärnu (Estonia), główna nagroda w konkursie na zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych w Warszawie, w konkursie na Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, czy w konkursie na przebudowę i rozbudowę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Jej projekt dyplomowy na temat budowy pieszo – rowerowego mostu przez Wisłę wzbudził duże zainteresowanie mediów oraz mieszkańców Warszawy i zainspirował władze miasta do podjęcia decyzji o jego budowie. Na koncepcję kładki został ogłoszony międzynarodowy konkurs w 2016 roku, budowa zakończy się prawdopodobnie w roku 2024.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Małgorzatą Dembowską. https://www.infoprzasnysz.com/inspiruje-projektuje-i-zwycieza-w-krajowych-i-miedzynarodowych-konkursach-rozmowa-z-niezwykle-utalentowana-przasnyszanka-malgorzata-dembowska/

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Koszt odbudowy to 3 mld zł. Stać nas, prawda profesorze Glinski? Ile można byłoby dać stołków swojakom przy takiej inwestycji?

Co nie zmienia oczywiście faktu, że sukces przasnyszanki cieszy. Mam nadzieję że następna nagroda będzie za projekt którego realizacja ma sens.

Jareczek
Jareczek
1 miesiąc temu

Chcieliście ***** nas,to teraz PO będzie ***** was.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Jareczek

Wy już tak zostaliście wydymani przez PiS że zwieracze macie zdemolowane. Jeszcze jedna kadencja i w pieluchach 24h na dobę musiałbyś chodzić.

Jareczek
Jareczek
1 miesiąc temu

Przyznam że miałem ochotę podyskutować z tobą o Pałacu Saskim i jego odbudowie, ale nie zwykłem dyskutować z kimś kto ma rozum na poziomie szczotki do butów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Jareczek

No tak, bo Twoja odpowiedź na mój post była tak wykwintna i blyskotliwa, że niewątpliwie zachęcała do dalszej konwersacji.

Nie wiem, czy Pałac Saski jest potrzebny, czy też nie. Wiem jednak, że w przyszłym roku dziura budżetowa to ponad 100 dużych baniek. Więc takie wydatki to po prostu idiotyzm.

Zenon
Zenon
1 miesiąc temu

Stiopa Wam drodzy czytelnicy tego na glos nie powie ale w sercu ucieszylby sie z odbudowy  soboru newskiego na Placu Pilsudskiego lub pobudowaniu kilku nowych ladnych meczetow w tym miejscu. Dyskusja o odbudowie historycznych budynkow wanych dla Polakow rangi Palacu Saskiego-m.in. twierdzy nowego wywiadu 2 Rzeczypospolitej, mija sie z celem bo ruskie trole zachwycaja sie z reguly cerkwiami w POlsze jak te dwie w Przasnyszu wyburzone: garnizonowa (park na osdiedlu wojskowym) i te miedzy Liceum Ogolnoksztalcacego MEN i Szk. Podts.nr2 -obeznie plyta boiska. Brawo architekci , brawo Pani Malgorzato !- Ja sie zachwycam i nie moge sie doczekac odbudowy tych przepieknych historycznych… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Zenon

Ciekawe jakie to uczucie być takim idiotą…

Jareczek
Jareczek
1 miesiąc temu

No tak, kto jak kto, ale ty przecież dobrze je znasz.

Paweł R.
Paweł R.
1 miesiąc temu

To mówisz że koszt odbudowy Pałacu Saskiego to 3 miliardy zł. To jaki jest koszt obietnic opozycji co pcha się do władzy,zgadnij? to 463 mld zł. Sama obietnica podniesienia przez Tuska kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy to 40 mld zł Już zaczynają swoją starą śpiewkę, że dziura budżetowa przez PiS i pieniędzy nie ma i nie będzie na te programy. Oni nie potrafią niczego utworzyć, żeby wcześniej nie zlikwidować 30 szpitali, kilkuset jednostek wojskowych, czy sprzedaży spółek skarbu państwa. Sam Orlen zarobił więcej, bo ponad 50 miliardów zł,niż oni wyciągnęli z prywatyzacji. Trzeba być naprawdę naiwnym głąbem, by… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł R.

A ile zarobił Lotos w 2022 roku i za ile został sprzedany. No słucham.

jano
jano
1 miesiąc temu

Wybory minęły a ten dalej jad toczy niezależnie od treści artykułu, może jakiś specjalista by pomógł człowiekowi.

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  jano

Ja już go sobie odpuściłem.Wchodzisz z nim w polemikę,temat się rozwija,ale jak nie po jego myśli to przestaje pisać i koniec tematu.
Nie odpisze.Taka z nim rozmowa.
Ale dalej przeglądasz strony na infoprzasnysz a on już pod innym nowszym artykułem napierdala w klawiaturę i kogoś obraża.
Ewidentnie facet się nudzi.
Uważam że nie powinniśmy wchodzić z nim reakcje bo oto mu chodzi.To jest dorosłe dziecko które się cieszy nawet z minusów.
Więc pod jego postami nie klikajmy ani łapki w górę ani w dół.
Jeśli chodzi o specjalistę to może jakiś weterynarz jakby juchy upuścił to może by pomogło😂

rob
rob
1 miesiąc temu

No to się wstrzeliła, teraz może projektować budki dla kaczek w Przasnyszu.

kasia
kasia
1 miesiąc temu
Reply to  rob

Dno