Nowe zawody w szkołach branżowych i technikach. Od września

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia do klasyfikacji szkolnictwa branżowego sześciu nowych zawodów. Wśród nich m.in. monter konstrukcji targowo – wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo – wystawienniczego, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej.

 

Podpisanie rozporządzenia w sprawie wprowadzenia do klasyfikacji szkolnictwa branżowego, sześciu nowych zawodów jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Dokument wejdzie w życie 1 września 2022 roku.

 

Monter konstrukcji targowo – wystawienniczych i technik obsługi przemysłu targowo – wystawienniczego

Inicjatorem wprowadzenia takich zawodów, jak monter konstrukcji targowo – wystawienniczych oraz technik obsługi przemysłu targowo – wystawienniczego była Polska Izba Przemysłu Targowego, która wskazała na pewien niedobór pracowników w tejże branży.

 

– Kształcenie przyszłych fachowców i specjalistów w zakresie budowy konstrukcji stoisk targowo – wystawienniczych oraz scen widowiskowych będzie prowadzone na potrzeby firm zajmujących się techniczną obsługą targów, konferencji, a także koncertów oraz innych wydarzeń o charakterze artystycznym – informuje Ministerstwo Edukacji.

Zawód montera młodzi ludzie będą zdobywać ucząc się w szkole branżowej I stopnia, zaś zawód technika zdobędą w technikum, a w przyszłości w szkole branżowej II stopnia.

 

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej

Z inicjatywą stworzenia tego zawodu wystąpił Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”. Według nich brakuje kadry technicznej w branży stolarki budowlanej.

– Dynamicznie rozwijający się sektor stolarki budowlanej, który ma  wysoki udział w krajowym eksporcie, potrzebuje wykształconej kadry na poziomie technicznym, posiadającej umiejętności z zakresu elektroniki i automatyki – dodaje ministerstwo.

W tym zawodzie uczniowie będą zdobywać wiedzę, ucząc się w technikum oraz branżowej szkole II stopnia na „podbudowie” zawodu monter stolarki budowlanej.

 

Technik izolacji przemysłowych

Kolejnym, nowym zawodem będzie technik izolacji przemysłowych. O jego wprowadzenie walczyło Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Izolacji Przemysłowych, które zauważyło brak średniej kadry zarządzającej w tym sektorze.

– Nowoczesne technologie i materiały izolacyjne, a także nowe zadania polegające na przeprowadzaniu oceny efektywności energetycznej instalacji przemysłowych, wymuszają kształcenie specjalistów na poziomie technicznym- stwierdzają.

Zawód ten będzie zdobywany poprzez naukę w technikum oraz branżowej szkole II stopnia na „podbudowie” zawodu monter izolacji przemysłowych.

 

Technik elektroautomatyk okrętowy

Piątym, nowym zawodem, który zostanie wprowadzony od 1 września 2022 roku w szkolnictwie to technik elektroautomatyk okrętowy. Zapotrzebowanie na taki typ pracowników do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zawnioskowała organizacja pracodawców „Konfederacja Lewiatan”.

– Zawód jest odpowiedzią na niedobór specjalistów w dziedzinie instalacji elektrycznych i automatyki w branży okrętowej. Analiza bazy ogłoszeń dla marynarzy na krajowych branżowych portalach internetowych oraz portalach agencji rekrutujących członków załóg statków morskich wskazuje, że na rynku pracy istnieje znaczne zapotrzebowanie na kadry wykształcone na poziomie technicznym w zakresie elektroautomatyki w tym sektorze – informują.

Nauka w zawodzie technika elektroautomatyka okrętowego będzie odbywać się w technikum oraz w dwuletniej szkole policealnej.

 

Technik przemysłu jachtowego

Kierunek powstanie z inicjatywy organizacji pracodawców „Pracodawcy Pomorza”. W tej branży na terenie Polski działa około 900 przedsiębiorstw. Nasz kraj jest w czołówce zarówno w Europie, jak i na świecie w produkcji jachtów oraz łodzi. Kształcenie w tym zawodzie będzie realizowane w technikum oraz branżowej szkole II stopnia na podbudowie zawodu Monter jachtów i łodzi.

Dodatkowo będzie możliwe prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments