Rozpoczyna się budowa obwodnicy Pułtuska. Ciechanów nadal czeka, Przasnysz zostaje z niczym

Jak poinformowała GDDKiA, w województwie mazowieckim w trakcie realizacji są obecnie dwie obwodnice – Lipska i Pułtuska. Kolejnych siedem jest w fazie przygotowania dokumentacji projektowej. Dzięki rządowemu programowi budowy 100 obwodnic, z dziewięciu miast w naszym województwie zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Wśród nich jest mi.n. Pułtusk, Ciechanów i Ostrołęka, ale Przasnysz szczęścia nie miał.

 

W 2019 r. kiedy rozdanie w sprawie 100 obwodnic było jeszcze w grze, intensywne starania o kwalifikację Przasnysza do programu czynił starosta Krzysztof Bieńkowski, który spotykał się w tej sprawie z najważniejszymi osobami w państwie. Bezskutecznie rozmawiał z premierem Mateuszem Mazowieckim, wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem i szefostwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na początku 2020 roku stało się jasne, że Przasnysz został z niczym.

Więcej szczęścia miały miasta sąsiednie, w tej liczbie Pułtusk, gdzie wkrótce rozpoczną się roboty w terenie. Dla mieszkańców powiatu przasnyskiego jest to o tyle dobra wiadomość, że droga szybkiego ruchu, omijająca umęczone korkami miasto, skróci czas dojazdu do Serocka i Warszawy.

„17 czerwca 2021 r. podpisaliśmy umowę na projekt i budowę blisko 20-kilometrowej obwodnicy Pułtuska w ciągu DK 61 wraz z korektą przebiegu DK 57. 14 kwietnia 2022 r. do Wojewody Mazowieckiego złożony został wniosek o wydanie decyzji ZRID. Szacujemy, że na przełomie września i października uzyskamy decyzję, co umożliwi rozpoczęcie prac w terenie” – poinformowała GDDKiA.

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag. Jak zapewniono, umowa o wartości prawie 442 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia. Po uzyskaniu decyzji ZRID rozpoczną się roboty. Do czasu realizacji robót nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca, ale zakończenie wszystkich prac przewidziano na II kwartał 2025 r.

Nowa trasa o łącznej długości 19,8 km będzie omijać Pułtusk od zachodu. Obwodnica na całej długości będzie posiadała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe oraz obwód drogowy, obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się Drogami Krajowymi 57 i 61.

„Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego” – zapewnia GDDKiA.

Dzięki realizacji inwestycji ruch zostanie wyprowadzony także z sąsiednich miejscowości: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
2 miesięcy temu

Bieńkowski teraz to mówi, ale o nowej drodze dwupasmowej pomiędzy Ciechanowem i Płońskiem, nowa dwupasmówka jest potrzebna, aby ożywić cały region, tak mówił w radiu Bieńkowski. Bieńkowski nie dość, że nie załatwił obwodnicy, to jeszcze stracił 100 milionów na drogi 544 i 614, jako powiat straciliśmy kilka lat w remoncie tych głównych drogowych arterii. Straciliśmy także 100 milionów, a drogi powinny być już w remoncie. Na fejsbukowej stronie Wieści Przasnyskie, jest filmik, który Bieńkowski już jako starosta, kiedyś nagrał na obwodnicy Chorzel, wtedy drogę tą nazywał obwodnicą Chorzel i wskazywał jako dobrze zaprojektowaną obwodnicę. Na tym filmiku Bieńkowski o brak… Czytaj więcej »

Magda
Magda
2 miesięcy temu
Reply to  Arek
Kalina
Kalina
2 miesięcy temu
Reply to  Magda

W Pułtusku obwodnica bardzo potrzebna,

Arek
Arek
2 miesięcy temu
Reply to  Magda

Jest taka strona, na której wisi kilka artykułów z Gazety w Przasnyszu.
Jest tam artykuł z 2016 roku, na którym też był poruszany problem obwodnicy Przasnysza.
Podam fragment wtorek 24.05.2016 ” Krzysztof Bieńkowski przyznał, że tak było, zaznaczając jednocześnie, że on nie negował obwodnicy, opowiadał się jedynie za tym, aby przechodziła ona wewnątrz miasta.”
Czyli z artykułu wynika, że już w 2016 Bieńkowski mówił o obwodnicy wewnątrz miasta.
docplayer.pl/43766230-Burmistrz-rada-miejska-i-pis-odrzucaja-kolejne-propozycje-starosty-dla-przasnysza.html

Jan
Jan
2 miesięcy temu
Reply to  Magda

Tak, Zenon

Poczciwy
Poczciwy
2 miesięcy temu
Reply to  Arek

Czytam…jakim fanatykiem trzeba być, żeby pamiętać takie detale?

Poczciwy
Poczciwy
2 miesięcy temu
Reply to  Arek

Aa…. powołujesz się na „Wieści Przasnyskie”, czyli pamiętnik najskromniejszego radnego miejskiego w Przasnyszu…. Czyli jesteś najskromniejszym radnym w Przasnyszu i fanatycznym hejterem obecnych władz powiatu.

Grzegorz.
Grzegorz.
2 miesięcy temu
Reply to  Poczciwy

Co za różnica na jakiej jest stronie. Film nagrał Starosta Bieńkowski, umieścił na profilu Bieńkowski publicznie, i przez chyba 3 lata, ten film tam był. Usunął go dopiero, gdy Bieńkowski przestał nazywać obwodnicę Chorzel, obwodnicą a układem dróg. A na filmie tym Bieńkowski zachwalał obwodnicę Chorzel I stwierdził, że Przasnysz nie ma obwodnicy, bo jej nie chciał zbudować Szczepankowski – polecam zapoznać się z filmem. Polecam zapoznać się z wieloma artykułami z Wieści i zdjąć te klapki z oczu. Macie dowody, czarno na białym, jak zarówno Trochimiuk nie chciał obwodnicy Przasnysza, jak i Bieńkowski już w 2016 mówił, że obwodnica… Czytaj więcej »

jan
jan
2 miesięcy temu

Po co nam jakaś tam obwodnica jak będziemy mieli kolej do Warszawy.

Wiedźma
Wiedźma
2 miesięcy temu
Reply to  jan

😂😂😂😂😂😂😂😂😂Kolej 😂😘😂😂😂

Janusz
Janusz
2 miesięcy temu
Reply to  jan

🤣🤣🤣🤣

Zenek
Zenek
2 miesięcy temu

Nasi w starostwie mają swoich przy korycie A nie potrafią noc załatwić dla miasta i powiatu
A niby taki nareszcie przasnyski

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Trzeba wiedzieć że każdy Burmistrz i starosta w Polsce ma swoje oczekiwania i trzeba to jakoś pogodzić. Nie udało się z obwodnica ale jest wiele innych rzeczy na które się udało pozyskać srodki: Orlik, sala gimnastyczna w KEN-ie, baseny, teraz na szpital i boisko przy ZSP.

Wiedźma
Wiedźma
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

To wszystko już było , żadna zasługa obecnych

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Wiedźma

Było ale się zużywa tak jak wszystko i rola obecnych wladz czy powiatu jest dbanie o to by hale orliki czy inne tego typu rzeczy odnawiać

Wiedźma
Wiedźma
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Tak, to normalne działania i niczyja w tym zasługa. To obowiązek.

Janosik
Janosik
2 miesięcy temu

Ale przedwyborczy gniot. A może burmistrz by się wykazał i coś załatwił dla tego miasta? Jedyne co załatwia to płatne budy z fast foodami i piwem, nazywając to 'Festiwal jedzenia i piwa’. Propagowanie otyłości i alkoholizmu. A przecież ma fundusz przeciwdziałania alkoholizmowi. Czy to jedno z drugim się nie gryzie? Co na to mecenas wicekebab?

Janosik
Janosik
2 miesięcy temu
Reply to  Janosik

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości to za propagowanie alkoholu rada powinna odwołać szanownego włodarza

Slawcio
Slawcio
2 miesięcy temu
Reply to  Janosik

Oczywiście, tu się zgodzę w 100 procentach.

Janosik
Janosik
2 miesięcy temu
Reply to  Slawcio

przasnysz.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2022_12/BIPF5F069EFFB960AZ/zal._do_Uchwala.LXIII.479.2022.2022-12-19_Program_MKRPA_2023.pdf

Co na to komisja rady miejskiej odpowiedzialna za ten temat?

Zenek
Zenek
2 miesięcy temu

A do tego teraz remontuje sor A zaraz szpital ma sprzedać w prywatne ręce właśnie włascicela spółki mającej kilka szpital mieszkającego pod pułtuskiem

Janosik
Janosik
2 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Za takie przedwyborcze oskarżenia bez podstaw to skończysz jak Sławomir Mariusz z wyrokiem nakazującym przeprosiny

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Artykuł mega stronniczy. Już w pierwszym akapicie atak na starostę. Szkoda że autor tekstu nie posilił się o ocenę działań burmistrza w tej sprawie. O tym z artykułu się już nie dowiemy…Żenada

Stu
Stu
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Przeciez jest napisane że się starał a to tradycyjnie rząd dał dupy. Czytaj ze zrozumieniem.

Janosik
Janosik
2 miesięcy temu
Reply to  Stu

BEZSKUTECZNIE

Stu
Stu
2 miesięcy temu
Reply to  Janosik

A skutecznie? Nic nie wyszło mimo starań starosty, ale nikt nie pisze, że to jego wina. Kilka razy z polskiego ładu też im wniosek odrzucili.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  Stu

Artykul jest tak napisany, aby czytelnik winę za brak obwodnicy obarczał starostę. Szkoda że Pani redaktor nie poprosiła o słowo komentarza w tej sprawie burmistrza? Jakie działania podjął w czasie kadencji by w Przasnyszu powstała obwodnica? Chętnie się dowiem

Stu
Stu
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Patrząc po komentarzach to chyba tylko Ty tak to odbierasz. A kebab co ma do obwodnicy? W chorzelach też powiat budował. Chrostowski to może jedynie pochwalić się cudzymi osiągnięciami i pomysłami. Jak ostatnio galerią handlową i antykwariatem pana Janka

artion
artion
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Pomyśl logicznie. Po co pytać burmistrza o pomysł pisu jakim było huczne 100 obwodnic, o które zabiegał starosta?

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu
Reply to  artion

Jak po co? Chyba powinno zależeć mu na zmniejszeniu korków w mieście. Skoro jest program i jest szansa na pozyskanie środków to trzeba działać

Sirmich
Sirmich
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Wracaj do podstawówki, chyba w 2 klasie jest nauka rozumienia tekstu pisanego

Poczciwy
Poczciwy
2 miesięcy temu
Reply to  Sirmich

Ta, a można było w ogóle nie wspominać o Bieńkowskim, ale ze mamy wybory za pasem, to przeciwnicy musza udowodnić, że to słaby włodarz, bo na 120 inwestycji na 4 nie zdobył kasy. Czytanie ze zrozumieniem to jedno, czytanie między wersami to drugie, a to co rozumie przeciętny zjadacz chleba to trzecie. Przeciętny zjadacz chleba widzi, że „Bieńkowski bezskutecznie się starał”. Inne zasługi przypisują sobie inne gwiazdy z partii, a miejscowi niewdzięcznicy wolą polajkować lokalnym włodarzom post za to, że umożliwił im kupienie burgera za 25 złotych. Żenujące. Dokąd ten naród zmierza.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Poczciwy

To wymień chociaż z 5 z tych 116 zrealizowanych, to się razem pośmiejemy 😅

Rafał
Rafał
2 miesięcy temu

Starosta nareszcie przasnyski nie dba o Przasnysz. On załatwił sobie tylko radę nadzorczą w spółce skarbu państwa i kupił już 4 mieszkania. (patrz p. VII oświadczenia majątkowego). Stracił sto kilkadziesiąt milionów złotych, bo nie ma czasu zajmować się Przasnyszem.

Wiedźma
Wiedźma
2 miesięcy temu

No proszę, znowu „Nareście” i „jedyny” nic nie zdziałał. Chociaż zupełnie się nie zdziwię, kiedy znowu go wybiorą. Od dwudziestu lat siedzi przy korycie i co?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Wiedźma

I z tego koryta chapie…

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Mijają kolejne lata od otwarcia mostu obwodnicy Chorzel kilka lat temu. Smieszne jest to że dalej obwodnica nie działa.

Hanka
Hanka
2 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Za rządów starosty Bieńkowskiego z PiS u obwodnica Chorzel stanęła. Brakuje jedynie kilkuset metrów asfaltu do wpięcia się w główne ciągi komunikacyjne. Dobrze, że nie zburzyli tego co zbudował poprzedni starosta z PSL, tak jak to zrobili z elektrownią w Ostrołęce. To w głowie się nie mieści. Olbrzymie marnotrawstwo, a tymczasem starosta Bieńkowski startuje na senatora

Avatar
Avatar
2 miesięcy temu

Cieszcie się że nie będzie tego w okolicy Przasnysza. A po co to.

Zygmunt
Zygmunt
2 miesięcy temu

Brawo. Tyle lat czekania i może dożyję.

Monter
Monter
2 miesięcy temu

Obwodnica Pułtuska wyprowadzi ruch z dróg krajowych 57 ,61. Nadal tranzyt przez wojewódzką 618 będzie się odbywał. Droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Technicznie tylko pozazdrościć takich rozwiązań. W Przasnyszu wystarczyłaby obwodnica w ciągu DK57 -jednojezdniowa. Kto ma za tym lobbować?