ZSP Chorzele: Wykłady na UWM

17 listopada 20 uczniów ZSP z klas II i III Liceum Ogólnokształcącego z grupy rozszerzającej wiedzę o społeczeństwie wraz z opiekunami panią Lucyną Sobiecką – Proszek, panem Januszem Drubkowskim i panem Adamem Brosch wzięli udział w zajęciach organizowanych przez wydział humanistyczny UWM z  cyklu „czwartki z humanistyką”.

Zajęcia odbyłby się na  Wydziale Humanistycznym UWM. Ich zadaniem było poszerzyć wiadomości i rozwinąć umiejętności uczniów z przedmiotów humanistycznych. Istotnym elementem była możliwość poznania środowiska akademickiego.

Zajęcia składały się z sześciu wykładów przygotowanych przez poszczególne wydziały.

Wykłady rozpoczął  wydział dziennikarstwa i komunikacji społecznej prezentując temat „Kto mieszka na Bałkanach?”. Przedstawiono w nim niezwykłe zróżnicowanie etniczne tego regionu słusznie nazywanego „kotłem bałkańskim”. Następny wykład przygotował wydział filologii angielskiej pt. „Spadaj debilu – czyli czy wyzwiska mogą być grzeczne. Analiza zjawiska droczenia się w oparciu o utwór „All in the family” zespołu Korn”. Wykładowcy udowodnili w nim, że przezywanie się przyjaciół we własnym otoczeniu może być wyrazem szacunku i akceptacji. Bardzo ciekawy wykład zaprezentował wydział filologii rosyjskiej pt. „Schodami w górę, schodami w dół – czyli Moskwa podziemna”. Został on poświęcony moskiewskiemu  metru. Filologia germańska skoncentrowała się z kolei na podobieństwach i różnicach w postrzeganiu kolorów w wykładzie, pt. „Czy język polski i niemiecki tak samo postrzegają kolory?” Do starożytnych Chin zabrał słuchaczy wydział wojskoznawstwo w wykładzie „Czy poglądy chińskiego stratega Sun Tzu na temat sztuki wojennej są aktualne na współczesnym polu walki”. Życie codzienne w egzotycznym Bhutanie zaprezentował nam wydział dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wykład był zwieńczeniem dwóch podróży autora do tego kraju gdzie prowadził on badania naukowe. Niezwykła pogoda ducha mieszkańców tego kraju spowodowała, że wykład zatytułowano „Prowadzenie badań naukowych w najszczęśliwszym kraju na świecie – Bhutanie”. Ostatni wykład przygotował wydział filozofii pt.  „Myślenie racjonalne a kostka Rubika”.  Doktor tego wydziału wykazał ścisłe połączenie myślenia racjonalnego z umiejętnościami układania kostki Rubika. Po zakończeniu zajęć nasi uczniowie czuli duży niedosyt, ponieważ nie odbył się wykład wydziału historii pt. „Kiedy lewatywa i puszczanie krwi leczyły wszystko”.

Adam Brosch

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments