Znamy laureatów medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego 2024

W środę, 17 kwietnia 2024 roku, komisja konkursowa Kapituły Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego dokonała wyboru laureatów medalu. W kategorii „Twórca uznany” przyznano medal aktorowi Arkadiuszowi Smoleńskiemu, w kategorii „Debiut” – młodej utalentowanej piosenkarce Gabrieli Borkowskiej. Medal Honorowy trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wężewie. Kapituła przyznała także Dyplom Honorowy. Otrzymała go nasza redakcyjna koleżanka, Anna Mucha.

 

Arkadiusz Smoleński urodził się 4 stycznia1984 roku w Warszawie. Pochodzi z miejscowości Kijewice. Należał do Klubu Literackiego przy Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. W 2000 roku otrzymał I Nagrodę w Jesiennych Konfrontacjach Artystycznych Dzieci i Młodzieży – Turniej Jednego Wiersza.

W 2003 roku zwyciężył w Telewizyjnym Programie TV Polsat – Debiut pokonując 8 tysięcy konkurentów. W nagrodę otrzymał rolę w serialu „Samo życie”. Od tego czasu wystąpił w około 50 filmach i serialach telewizyjnych między innymi: Na wspólnej, Ojciec Mateusz, Barwy szczęścia, Komisarz Alex, M jak Miłość, Stulecie Winnych, Korona Królów, Czas honoru, i innych.

Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Utrzymuje kontakt z Przasnyszem i Kijewicami, gdzie mieszkają jego najbliżsi. Jest młodym, ale mającym już duży dorobek artystyczny aktorem filmowym i teatralnym.

 

Gabriela Borkowska to uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali i konkursów wokalnych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. Kryształowej Nuty (Kętrzyn), MFP Dolnośląska Nutka (Bielawa), Zjazdu Młodych Gwiazd(Szczecin), Danuta Rinn Festival (Warszawa), Muzycznej Jesieni (Warszawa), SMAK Stowarzyszenia Młodych Autorów i Kompozytorów (Myślibórz). W 2023 roku dostała się do katowickiego programu Mosz Grajfka – Zostań Gwiazdą z utworem autorskim pt. Hejter i głosami publiczności znalazła się w ścisłym finale. Śpiew jest jej wielką pasją, której poświęca każdy wolny czas. Śpiewa recitale i bierze czynny udział w projektach artystycznych. Wielokrotnie uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez szkoły, władze miasta czy WOŚP. Gabriela uczęszcza na lekcje pianina, bo w najbliższej przyszłości chce samodzielnie komponować muzykę do własnych tekstów. Jest pod opieką artystyczną Stowarzyszenia ,,Z Kulturą za Pan Brat” oraz Fundacji Danuty Błażejczyk „Apetyt na Kulturę”, które to promują młode talenty z małych miast i wsi.

 

Medal Honorowy im. Stanisława Ostoja-Kotowskiego za rok 2023 przyznano Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wężewie istnieje od roku 1921. Przez przeszło wiek odznaczyła się wiele razy w kształtowaniu wydarzeń kulturalnych i oświatowych, o których można się dowiedzieć na stronie internetowej https://osp.wezewo.info/.

Od 12 lat istnieje strona internetowa – na jej łamach ukazało się 36 artykułów historycznych. Duża część z nich o naszym regionie – wsi Wężewo, gminie Krasne oraz  powiecie  przasnyskim. Trzy artykuły zamieszczone zostały na łamach wydawnictwa  „Rocznik Przasnyski”.

Od ponad 10 lat stowarzyszenie organizuje imprezę pt: „Kolędowanie w Wężewie”, w którym uczestniczą artyści z całego powiatu przasnyskiego i nie tylko. Impreza ta wpisała się na stałe do wydarzeń kulturalnych w naszym powiecie i promuje nasz region w pozytywnym wymiarze.

Kolejną inicjatywą jest założenie w 2018 roku „Mini Biblioteki Północnego Mazowsza”, gdzie gromadzone są książki, szczególnie z naszego regionu. – Możemy się pochwalić, iż mamy około 150 publikacji i książek, które są wpisane do rejestru  bibliotecznego – informuje OSP Wężewo.

W naszej świetlicy oprócz biblioteki można zobaczyć wystawę pt: „Ściana tradycji OSP w Wężewo” z kolekcją zdjęć strażackich i eksponatów związanych ze strażą pożarną w Wężewie i nie tylko.

W świetlicy organizowane są otwarte turnieje bilardowe, szachowe – wspierające, nierzadko, osoby poszkodowane.

 

Anna Mucha jest założycielką intersujących grup internetowych m.in. „Krasiniec/Szczuki dawniej ì dziś”, jak również „Krasne i okolice dawniej i dziś”. Na tych grupach promowane są zabytki i historia lokalna. Szczególną wartością są opowieści, fotografie i wspomnienia mieszkańców. Członkami grupy są również osoby na stałe przebywające za granicą, które mogą w ten sposób odnawiać dawne kontakty, wspominać i dzielić się wspomnieniami. Nie brakuje młodzieży, która poznaje historię swoich małych ojczyzn.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
12 dni temu

Przykro, że TPZP przekreśliło tyle lat pracy dając przedwyborczego Przaśnika pułkownikowi. Od tego momentu są dla mnie organizacją polityczną

Marek
Marek
12 dni temu
Reply to  Magda

A dla mnie terrorystyczną.

Edi
Edi
12 dni temu
Reply to  Marek

Poważnie…? Przeczytaj sobie człowieku definicję grupy terrorystycznej. Idiotyczny komentarz.

Marek
Marek
12 dni temu
Reply to  Edi

Poważnie??

Edi
Edi
12 dni temu
Reply to  Marek

Poważnie

Mariusz
Mariusz
12 dni temu
Reply to  Magda

Kolejny oszołom, który chce zabłysnąć.

Waldemar
Waldemar
12 dni temu
Reply to  Magda

Oto uzasadnienie przyznania nagrody Przaśnika panu płk. Bogusławowi Postkowi: Bogusław Postek- Urodził się 16 X 1967 r. w Wyszkowie. Tam ukończył szkołę średnią. Po uzyskania świadectwa dojrzałości w 1987 r. rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Dyplom inżyniera i stopień podporucznika uzyskał w 1991 r. Po promocji oficerskiej został skierowany do 103 pułku lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW w Warszawie. Objął w nim stanowisko dowódcy plutonu. Dnia 10 IV 1995 r. został przeniesiony służbowo do 2 pułku rozpoznania radioelektronicznego w Przasnyszu na stanowisko dowódcy plutonu w kompanii rozpoznania. Można więc stwierdzić, że ten dzień był przełomowym… Czytaj więcej »

Edi
Edi
12 dni temu
Reply to  Waldemar

Niestety, nad niektórymi zazdrość bierze gorę.

Magda
Magda
12 dni temu
Reply to  Waldemar

Panie Krzyżewski, proszę więc wytłumaczyć dlaczego nagrodę wręczono 2 dni przed wyborami, a nie jak miało to miejsce zawsze, czyli podczas Dni Przasnysza?

Elmo
Elmo
12 dni temu
Reply to  Waldemar

Pan Dr. to się nauczy pisać po polsku i dopiero możemy zacząć polemikę.

Waldemar
Waldemar
12 dni temu
Reply to  Elmo

Niechaj Elmo się dowie, że ja nie zrobiłem doktoratu z polonistyki tylko z weterynarii. Dlatego też nigdy z swoimi pacjentami w polemiki nie wchodziłem. Jednak jeśli Elmo z kretesem na psy zejdzie to niech Elmo zajdzie. Znam nie jedną zapobiegę na takową przypadłość.

pela
pela
12 dni temu
Reply to  Elmo

Elmo niby polonista, ale nie wie, że po skrócie „dr” w mianowniku kropki się nie stawia.

Zenek
Zenek
12 dni temu
Reply to  Waldemar

No i wszystkiego nie wiecie.

Waldemar
Waldemar
12 dni temu
Reply to  Zenek

Święta racja. Osobiście nie znam nikogo co by wszystko wiedział.

Zenek
Zenek
11 dni temu
Reply to  Waldemar

No i wszystkiego nie wiecie na jego temat. Gdybyście wiedzieli choć ułamek czarnej historii pułkownika, na pewno Przaśnika byście nie przyznali. Szanowny Panie Doktorze.

Adam
Adam
9 dni temu
Reply to  Waldemar

No dobrze, ja z języka polskiego nikogo egzaminował nie będę (nie w tym rzecz), ale jedno pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego „Przaśnika” przyznano w kwietniu, na chwilę przed wyborami samorządowymi? Tradycyjnie ”Przaśnik” przyznawany jest w czerwcu. Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie – dlaczego statuetka nie wygląda jak Przaśnik, tylko jak dyskobol? (Czyżby pośpiech niespodziewany zastał Kapitułę?)