20 lat w Unii Europejskiej

Swoboda podróżowania, nowe drogi i mosty, nowoczesny niskoemisyjny transport, przedszkola i szkoły, place zabaw czy wozy strażackie – to tylko kilka przykładów tego, co mamy dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. 20 lat przynależności do Wspólnoty to dobry moment na podsumowania.

 

Pokolenie Unii Europejskiej

20 lat to niemały jubileusz i moment, w którym uświadamiany sobie, że mamy pokolenie, które całe swoje życie spędziło, jako pełnoprawni obywatele europejskiej rodziny. Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie powrotu do tego, co było przed wstąpieniem Polski do UE. Chcą wolności, równości i otwartych granic. Chcą swobody podróżowania i współpracy, by móc spoglądać w przyszłość bez obaw.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, wejście Polski do Unii Europejskiej to jeden z trzech kamieni milowych w budowaniu demokratycznego państwa. – Doskonale pamiętam te wszystkie rozmowy, które towarzyszyły naszej akcesji do Unii Europejskiej. Cieszę się, że jako naród dokonaliśmy dobrego wyboru. Przypomnę, że podczas referendum w 2003 r. aż 77 proc. Polaków, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się za wejściem Polski do UE. Dla jednych ważna była powszechna dostępność towarów, dla innych stabilna waluta czy kwestie bezpieczeństwa. Oczywiście było też wiele obaw. Ale myślę, że po tych 20 latach Polski w UE możemy powiedzieć jedno – wejście Polski do UE to cywilizacyjna zmiana. Efekty polityki spójności widzimy w każdej miejscowości, nawet tej najmniejszej. To właśnie dzięki wsparciu z UE budujemy silne regiony. Spójrzmy chociażby na nasze Mazowsze. Dziś jesteśmy nie tylko najlepiej rozwiniętym regionem w kraju, ale posiadamy też bardzo silną pozycję w Europie.

 

UE w liczbach

– Dwadzieścia lat akcesji Polski do UE, to przeszło 10,3 mld zł przeznaczonych na najważniejsze potrzeby i przedsięwzięcia w jednostkach samorządowych oraz ponad 4,6 mld zł na rozwój i budowanie silnych przedsiębiorstw w naszym województwiepodsumowuje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie.

20 lat w Unii Europejskiej to:

 • blisko 14 tys. zrealizowanych projektów w ramach programów regionalnych;
 • ponad 19 mld zł unijnego dofinansowania;
 • blisko 1,5 tys. km nowych lub przebudowanych dróg powiatowych i gminnych;
 • rozwój lotniska w Modlinie i Kolei Mazowieckich;
 • ponad 270 zakupionych lub zmodernizowanych pojazdów kolejowych;
 • ponad 200 odnowionych zabytków;
 • ponad 700 termomodernizacji budynków użyteczności publicznej;
 • ponad 1,4 tys. km ścieżek rowerowych.

Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim wskazuje, że Polska należy do beneficjentów netto europejskiego budżetu. – Transfery finansowe przyczyniają się do tego, co można nazwać ogólnym postępem cywilizacyjnym i wyższą jakością życia mieszkańców. Dzięki wsparciu z UE regiony i gminy skutecznie nadrabiają braki w wyposażeniu w infrastrukturę społeczną, zdrowotną, edukacyjną i kulturalną czy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Seniorzy też korzystają

Dane demograficzne pokazują, że osób starszych przybywa z każdym rokiem. Gdy potrzebujących jest coraz więcej, realne wsparcie oferują samorządy, państwo, ale także UE. Na Mazowszu realizowanych jest blisko 140 inicjatyw w ramach programu regionalnego na lata 2014–2020, które wspierają osoby 60+. Wartość dofinansowania tych projektów przekracza 173,8 mln zł. Dzięki funduszom europejskim możliwy jest m.in. rozwój usług opiekuńczych, tworzenie dziennych domów opieki medycznej, organizowanie lokalnych klubów seniora, aktywizacja społeczna i kulturalna. To realne wsparcie. – Jak diametralnie zmienił się krajobraz naszych małych Ojczyzn na Mazowszu widzimy to na co dzień. I co ważne, w tej przestrzeni jest też miejsce dla osób starszych, dla ich opieki zdrowotnej, rozwijania pasji i współuczestniczenia w budowaniu otwartego i międzypokoleniowego społeczeństwa europejskiego. To bardzo cieszy! – dodaje pan Tadeusz Lempkowski, przewodniczący Rady Seniorów Województwa Mazowieckiego.

 

Kolejny krok

Można wysnuć wniosek, że UE to organizacja bez wad. Dofinansowuje różne projekty i ułatwia nam wiele aktywności, na które poprzednie pokolenia nie były w stanie sobie pozwolić. To jednak mylne wyobrażenie. UE, jak każda rodzina jest różnorodna. Są w niej ludzie o różnej wrażliwości, poglądach czy pomysłach na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Jak to w rodzinie, pojawiają się spory, problemy i wyzwania. Ważne jednak jest to, w jaki sposób podchodzimy do ich rozwiązywania. A takich trudności w ostatnich latach było bez liku. Można wymienić np. kryzys finansowy, pandemię Covid-19, wojnę w Ukrainie i wiele innych, które stanowiły i stanowią wyzwania. Z każdego procesu wychodziliśmy jednak wzmocnieni, intensyfikując nasze wysiłki na rzecz ważnego dla nas wszystkich rozwoju. Co ważne, w najbliższych latach kolejne zmiany przed nami: transformacja energetyczna, rozszerzenie UE o nowe państwa, rozwój sztucznej inteligencji czy kryzys mieszkaniowy – to zaledwie kilka z tematów, które zadecydują o tym, czy dokonamy kolejnego skoku cywilizacyjnego. Razem mamy na to szansę.

 

Co o UE mówią Polacy?

 • 80,1 proc. mieszkańców Polski docenia ekonomiczne korzyści z członkostwa w UE
 • 79 proc. mieszkańców Polski twierdzi, że wejście do UE poprawiło ich standard życia
 • 27,8 proc. młodych w wieku 18-29 lat wyjechałoby z Polski, gdyby ta wyszła z UE (1,4 mln osób)

 

Cały artykuł dostępny jest: 20 lat w Unii Europejskiej – Witryna Mazovia.pl

 

Autor: Karol Czerwiec

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
imie
imie
22 dni temu

Proszę przestać siać tak prymitywną propagandę.

„Swoboda podróżowania” czyli strefa Schengen jest bez związku z tym komunistycznym tworem jakim jest UE.

Do strefy Schengen należy np. Norwegia, która nie jest w UE.

Czekam na korektę nieprawdziwej informacji.

Łukasz
Łukasz
22 dni temu
Reply to  imie

To pisz do autora

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  imie

Twierdzenie że Strefa Schengen nie ma związku z EU świadczy o Twojej ignorancji albo po prostu głupocie.

Janusz
Janusz
22 dni temu

A na zdjęciu Ostrołęka.

Schuman
Schuman
22 dni temu

Jesteśmy landem w Eurokołchozie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Schuman

Nie, nie jesteśmy. Przez ostatnie 20 lat rozwijamy się, w dużej części dzięki członkostwu w UE. I bajdurzenie jakiegoś zgnuśniałego starca z Żoliborza, który nawet za granicę nie jeździ, tego nie zmieni.

Pamiętam wyjazdy za granicę pod koniec lat dziewięćdziesiątych. I tę polską szarzyznę, jak się wracało. Zacofanie polskiej wsi, dziurawe, niebezpieczne drogi. Dziś jesteśmy nowoczesnym, europejskim krajem, czy się to komuś podoba czy nie.

Borsuk
Borsuk
22 dni temu

Leming, który ci przez lata w oczy mówił, że Kaczyński to rusofob pragnący wciągnąć Polskę w wojnę z Rosją (w ramach prywatnej wendetty za śmierć brata).
Teraz z takim samym zapałem wrzeszczy, że to człowiek Kremla, sojusznik Putina, dlatego pewnie po agresji Rosji na Ukrainę jako pierwszy wraz z Morawieckim pojechał do Kijowa by wyrazić poparcie i chęć pomocy militarnej, a za chwilę wysłał czołgi, haubice i amunicję przeciw ruskiemu agresorowi. I to się jebaćpisom logicznie spina🤦‍♂️
Bycie lemingiem to jednak straszliwie wyczerpujące zajęcie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Borsuk

A może przypomnisz gdzie ostatni weekend spędzał jasnie pan Morawiecki? No słucham

Borsuk
Borsuk
22 dni temu

A te Węgry i Orban to dobrzy czy źli,bo już się pogubiłem? gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/9380562,ke-odblokowala-wegrom-ponad-10-mld-euro-zamrozonych-funduszy.html

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Borsuk

Węgrzy może i dobrzy. Ale o Orbanie to się tego powiedzieć nie da. Ruski agent, który już nawet się nie maskuje.

Mariusz
Mariusz
20 dni temu

Tylko nie popuść w galoty.

Komisja Europejska
Komisja Europejska
22 dni temu
Reply to  Schuman

Albo będzie Sowieckikołchoz albo Eurokołchozie. Wybieraj

Kazio
Kazio
22 dni temu

Pamiętacie, kto wprowadzał Polskę do Unii? Jacy byli uradowani i są nadal. Zamienili tylko czerwony kolor na zielony kolonializm. Tracimy przemysł, handel i powoli suwerenność. Te niby unijne pieniądze, to nasze, tylko „opodatkowane”, a i tak około 90 % wraca do Niemiec w różnych formach. Szkoda gadać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Kazio

Tracimy przemysł i handel? Jakieś dowody? Bo nigdy nie eksportowaliśmy tyle co teraz. W 2023 roku niemiecki import z Polski to 77 mld euro. Mało?

Przestań więc chłopie łykać prawicową propagandę. Bo oni na tę Unię plują, ale prawie się pozabijali ostatnio walcząc o miejsca na listach wyborczych do Europarlamentu. No bo Unia to ich wróg, ale dobrze płaci. I to w tych znienawidzonych euro.

komentator
komentator
22 dni temu

Trochę lepszych dróg, jakieś place zabaw no i spoko. UE była by spoko gdyby mniej słuchała putlera, ekoterrorystów, lewaków.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  komentator

„Trochę” lepszych dróg? Jechałeś pod koniec lat dziewięćdziesiątych autem na przykład do Szczecina albo Wrocławia?

komentator
komentator
22 dni temu

Nie. AMasz pewność, że bez kasy z UE nie było by budowy i remontów?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  komentator

Oczywiście że mam pewność.

Wiktor
Wiktor
22 dni temu

Kiedy ktoś mówi, że bez Unii bylibyśmy w d…, to przypomina komunistów po wojnie, którzy mówili, że bez nich nie byłoby odbudowy Warszawy i całego kraju.
Polska rozwijałaby się i bez Unii, i bez komunistów. Bo to zasługa tylko i wyłącznie Polaków.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Wiktor

Nie mówię, że bylibyśmy w dupie. Ale dostęp do wspólnego rynku oraz dotacje zrobiły swoje.

Włodzimierz
Włodzimierz
22 dni temu

Wielka Brytania to jedyna rzecz jaka wyszła Unii Europejskiej

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Włodzimierz

No i świetnie na tym wyszli 😅😅

Juliusz
Juliusz
22 dni temu

Fatalna wiadomość dla ogrzewających gazem.

Podwyżki cen gazu od 1 lipca odpowiednio o 45 proc. i 47 proc. Ale to już będzie po hucznych obchodach 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE i po wyborach do europarlamentu, więc spoko.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  Juliusz

A skąd te podwyżki, skoro ceny gazu w hurcie są na poziomie sprzed agresji ruskich na Ukrainę?

Wiktor
Wiktor
22 dni temu

„Radujmy się Polacy. Marszałek Szymon Hołownia obwieścił, że kochana władza ma dla nas prezent na 20 lecie Unii – dopłacimy zamożnym do ich samochodów elektrycznych. Co najmniej 30 tysięcy do sztuki.”😡
Unia łaskawie się zgodziła byśmy z KPO wydali na to 1,5 miliarda złotych.😡

Bogdan
Bogdan
22 dni temu
Reply to  Wiktor

TVP i Polskie Radio otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowej.
A powinno pójść na onkologię dziecięcą.
Tak koalicja 13 grudnia mówiła jak jeszcze nie rządziła.

Gość
Gość
22 dni temu
Reply to  Bogdan

Będą rozdawać widzom żeby to g*wno oglądali.

Gość
Gość
22 dni temu
Reply to  Wiktor

Ktoś te auta przecież musi od Niemców kupić.