Znamy budżet powiatu przasnyskiego na 2020 rok. Ponad 100 mln złotych na inwestycje.

Podczas ostatniej sesji rada Powiatu Przasnyskiego uchwaliła budżet na przyszły rok. 178,5 mln zł wyniosą w 2020 r. wydatki samorządu powiatowego, z czego 103 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje. Ponad 80% wydatków to inwestycje drogowe oraz uzbrojenie stref gospodarczych.

Remonty i przebudowy dróg

Powiat planuje przebudowę dróg wojewódzkich nr 544 i 614 za 42,4 mln zł. Dokończona zostanie budowa obwodnicy Chorzel i uzbrojenie podstrefy PSG w Chorzelach za ponad 32 mln zł. Na  remonty i utrzymanie dróg powiatowych zabezpieczono 7,2 mln złotych.

Hala sportowa z lodowiskiem w Przasnyszu

Prawie 8,8 mln złotych przeznaczone zostanie w przyszłym roku na dokończenie budowy hali sportowej z płytą sztucznego lodowiska przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Najprawdopodobniej za rok o tej porze miłośnicy łyżew będą mogli spędzać wolny czas z rodzinami na nowoczesnym obiekcie.

Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju

Dokończenie budowy Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym i Nowym to kolejne 4,86 mln złotych. Prace zostaną zakończone w przyszłym roku. Inwestycja przebiega zgodnie harmonogramem i trwają też prace nad koncepcją wykorzystania tego obiektu. Pobudowanie inkubatora to łączny koszt ponad 16 milionów złotych.

E-usługi

Na e-usługi dla mieszkańców powiatu zaplanowano ponad 1,5 mln złotych. Środki te przeznaczone zostaną w przyszłym roku na projekt udostępnienia w jak najszerszym zakresie usług publicznych świadczonych elektronicznie. Umożliwi to pełną interakcję ze starostwem, dzięki czemu interesanci będą mieli możliwość załatwienia wielu spraw z poziomu swojego domowego komputera. Duże ułatwienie przyniesie również wprowadzenie systemu kolejkowego w wydziale komunikacji. Pozwoli to usprawnić pracę urzędników i zmniejszy napięcia między oczekującymi na rejestrację pojazdów.

Szpital w Przasnyszu

Same dotacje z powiatu na szpital pochłoną w 2020 roku 2,3 mln złotych. Dodatkowe 3,5 miliona wpisano w budżecie na poręczenie kredytu dla placówki. Podejmowane są również działania mające na celu utrzymanie płynności finansowej SP ZZOZ i ograniczenie jego zadłużenie. Kolejne inwestycje, jak choćby rezonans magnetyczny mają na celu zwiększenie konkurencyjności przasnyskiej placówki i pozyskanie kolejnych środków finansowych na jego funkcjonowanie. Już w 2020 roku uruchomiona zostanie pracownia rezonansu magnetycznego, który został zakupiony w tym roku dzięki wsparciu rządu w wysokości 1,5 miliona złotych.

Pozyskiwanie funduszy

Zarząd Powiatu Przasnyskiego jako jeden z niewielu w regionie potrafi pozyskać środki zarówno od strony rządowej, z Urzędu Marszałkowskiego, jak również środki unijne. Prawie 70% wydatków majątkowych pochodzi ze środków zewnętrznych. Najwięcej z nich jest z budżetu Unii Europejskiej – 54,9 mln zł,  8,8 mln złotych będzie pochodzić z Urzędu Marszałkowskiego i pozostałych samorządów. Kolejne 5,5 milionów jest już zagwarantowane przez Urząd Wojewódzki, natomiast 1 mln zł dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki, a 513 tys. MJWPU. Środki własne powiatu stanowić będą 32,4 mln zł, (ok 30%), co jest ogromną kwotą, na którą powiat musi zaciągnąć kredyt.

Oświata

Mimo występującego w przyszłorocznym budżecie deficytu Powiat Przasnyski nie ograniczy wydatków na sferę społeczną. Ponad 36 mln zł przeznaczy na oświatę i opiekę wychowawczą (1,6 mln zł więcej niż w roku 2019) mimo, że subwencja oświatowa na 2020 rok wyniesie 29,5 mln złotych. Kwotą ponad 900 tys. zł. dofinansowane zostaną również fundacje (m.in. utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo–wychowawczych). Dotacje na lokalne  organizacje pozarządowe to kolejne ponad 100 tys. złotych.

Wydatki inwestycyjne powiatu  niestety spowodują wzrost zadłużenia o  kolejne 25 milionów. Zarząd powiatu będzie musiał rozpisać spłatę zaciągniętych kredytów aż do 2030 roku, aby zachować wskaźniki budżetowe. Starostwo podkreśla, że jest to budżet dużo większy niż w sąsiednich powiatach, jednak koszt inwestycji może przyhamować inne zamiary inwestycyjne tej kadencji.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Prawie wszystkie te pieniądze na inwestycje pozyskał i zostawił w budżecie starosta Zenon Szczepankowski i poprzednia ekipa, a nie nowe władze.

Marta
Marta
4 lat temu
Reply to  Andrzej

To samo w mieście jest. Normalna kolej rzeczy. Zawsze poprzednicy zabezpieczają środku na przyszłe lata, więc nie ma co hejtowac a cieszyć się, że mieliśmy dobrego starostę, a nowy kontynuuje.

Obserwator
Obserwator
4 lat temu
Reply to  Andrzej

Nastepne 20 lat będą klakiery dzuobami kłapać, ze to Zenona Wielkiego wszystkie zasługi. Prawda jest taka, ze kto pracowal ze Szczepankowskim ten sie w cyrku nie śmieje.

Marek
Marek
4 lat temu

Ktoś zapomniał o jednym. Powiat zadluża się o kolejne 25.000.000 zł. Na każdego pracującego mieszkańca powiatu przypadają jakieś 2.000 zł! Ludzie, czy nikogo to nie razi? Przecież to trzeba będzie oddać, z odsetkami!
No ale ważne, że gawiedź sobie pojeździ na łyżwach. To najważniejsze. Jeszcze oby krakowska była w promocji w Biedronce i będzie gitara.