Zmiany w lekach refundowanych od 1 marca 2018r.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 marca 2018r. będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Skorzystają na tym rodzice wcześniaków, seniorzy oraz osoby chore na cukrzycę. Dofinansowaniem objęto także lek na stwardnienie rozsiane.

Wykaz leków dotyczy zarówno listy aptecznej, jak i programów lekowych. Na nowej liście znalazły się także zamienniki preparatów generycznych, które umożliwiają obniżenie kosztów leczenia. Bezpłatne dla seniorów będą m.in. doustne leki przeciwcukrzycowe oraz leki przeciwzakrzepowe.

Inne leki z listy refundacyjnej przeznaczone są m.in. dla pacjentek z zespołem policystycznych jajników (refundacja obejmuje lek Formetic); dla osób, które mają pomóc w leczeniu spastyczności nogi po udarze mózgu (Dysport) czy lek Gilenya (fingolimod) dla chorych na stwardnienie rozsiane po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego.

Refundacją w ramach programów leczenia dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną oraz dzieci chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną został objęty również lek Revolade.

Na liście znalazł się także lek Ofev (nintedanib), który przeznaczony jest do leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Ma to być kolejna opcja terapeutyczna, udostępniona w ramach istniejącego programu.

Ministerstwo poinformowało, że do obwieszczenia dodane zostaną w sumie 92 produkty lecznicze, w tym:

  • 70 produktów leczniczych (w ramach listy aptecznej),
  • 6 wyrobów medycznych (w ramach listy aptecznej),
  • 16 produktów leczniczych (w ramach programów lekowych).

Pełna lista leków dostępna jest stronie Ministerstwa Zdrowia – Lista Leków Refundowanych marzec 2018

Źródło mz.gov.pl
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments