Zmarł o. Władysław Zyśk, pasjonista z przasnyskiej parafii

25 marca 2024 roku w godzinach porannych zmarł o. Władysław Zyśk, pasjonista posługujący w parafii Ojców Pasjonistów w Przasnyszu.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele pasjonistów w Przasnyszu, 2 kwietnia 2024 roku:

  • godz. 11.30 – Różaniec
  • godz. 12.00 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Mirosława Milewskiego

Władysław Józef Zyśk urodził się 2 listopada 1941 roku w Wachu, na terenie parafii Kadziło, w powiecie ostrołęckim. Pierwsze imię otrzymał po swoim ojcu, zamordowanym przez Niemców niedługo przed narodzinami syna. Razem z dwiema starszymi siostrami był wychowywany przez matkę Annę.

Po ukończeniu siódmej klasy szkoły podstawowej w Piasecznie, rozpoczął naukę w niższym seminarium pallotynów w Wadowicach. Po dwóch latach poprosił o. Jana Wszędyrównego o przyjęcie do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, co dokonało się 10 października 1959 roku w Przasnyszu. Kilkanaście dni później Władysław rozpoczął nowicjat w Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Przywdziewając habit Pasjonistów do chrzcielnego imienia dołączył predykat: od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze śluby zakonne złożył 29 października 1960 roku. Następnie kontynuował naukę w niższym seminarium kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie po dwóch latach zdał maturę. Dnia 29 września 1963 roku złożył śluby wieczyste. Dwuletnie studia filozoficzne ukończył razem z innymi pasjonistami w wyższym seminarium kapucynów w Łomży. W roku 1965 wrócił do Przasnysza, gdzie kontynuował studia teologiczne w zakonnym seminarium. Dnia 31 marca 1968 roku przyjął sakrament święceń w stopniu prezbiteratu. Po święceniach oddał się posłudze kaznodziejskiej i duszpasterskiej, studiując jednocześnie w ramach roku pastoralnego w Studium Generalnym OO. Dominikanów w Warszawie.

Obok posługi rekolekcjonisty, duszpasterza parafialnego, spowiednika mniszek kapucynek, o. Władysław pełnił w polskiej prowincji pasjonistów liczne posługi: sekretarza prowincjalnego, mistrza nowicjatu, referenta powołań, dyrektora kleryków. W roku 1978 został po raz pierwszy wybrany na Przełożonego Prowincjalnego. Urząd prowincjała sprawował łącznie przez 4 kadencje: w latach 1978 – 1984, oraz 1987 – 1994. Później aż trzykrotnie wybierano go do rady prowincjalnej (lata 2002 – 2014).

Większość życia zakonnego i kapłańskiego spędził we wspólnocie zakonnej w Przasnyszu, z wyjątkiem trzech lat w Łodzi (1984 – 1987).

Pod koniec życia z powodu słabnącego zdrowia na kilka miesięcy jeszcze raz zamieszkał we wspólnocie w Łodzi, gdzie był otoczony opieką w infirmerii zakonnej. Odszedł do Pana nad ranem dnia 25 marca 2024 roku (mając niespełna 83 lata) (źródło: Pasjoniści).

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments