Wzrost cen paliw na przasnyskich stacjach. ON nawet po 6,70 zł za litr [FOTO]

Pomimo lutowej obniżki VAT na paliwa, niższymi cenami nie mogliśmy cieszyć się zbyt długo. Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że paliwo staje się coraz droższe. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie litr benzyny i oleju napędowego może kosztować ponad 7 zł.

 

Ceny ropy naftowej rosną i z dnia na dzień rosną też ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Według danych portalu e-petrol.pl za metr sześc. benzyny Pb95 od PKN Orlen zapłacić w czwartek trzeba było 5668 zł. (względem 5476 zł/m sześć w środę). Pb98 kosztuje obecnie 5985 zł/m sześc. (w środę 5769 zł/m sześc.). Olej napędowy PKN Orlen sprzedawał w czwartek za 6203 zł/m sześc. (w środę 5833 zł/m sześc.).

Wzrost przekłada się na ceny jakie widzimy na stacjach paliw. Potwierdzają to nasi czytelnicy. – Dziś rano tankowałem ropę po 6,20 zł. Wróciłem z dłuższej trasy i chciałem dotankować. Cena wzrosła prawie o 50 groszy – informuje jeden z nich.

 

Sytuację potwierdzają eksperci.

– Ceny które obserwowaliśmy na stacjach paliw wczoraj to już historia. Sytuacja nabrała nieprawdopodobnego tempa. Stacje paliw nawet dwa-trzy razy dziennie zmieniają ceny. Oceniamy, że cena oleju napędowego na większości stacji przebije 6 zł. Coraz głośniej mówi się też o embargu na surowce energetyczne z Rosji. Z tego powodu trzeba będzie myśleć o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, a to będzie kosztować. Spodziewamy się więc, że w najbliższych tygodniach cena benzyny może przekroczyć nawet 7 zł – stwierdził w rozmowie z PAP analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki.

Ekspert dodał, że nadal chroni nas lutowa obniżka VAT na paliwa.

– Gdyby nie to, ceny paliw byłyby jeszcze o kilkadziesiąt groszy droższe – podkreślił Jakub Bogucki. Uspokaja także, że Polska ma wystarczające zapasy paliw i ropy naftowej.

 

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janosik
Janosik
9 miesięcy temu

Trzeba było dekle nie tankować tydzień temu jakby świat się miał kończyć to by nie zrobili takiego narzutu – statystycznie popyt zwiększył się w ciągu kilku dni o setki procent, co miało wpływ na podaż, a to właśnie kształtuje cenę która rosnąc ma za zadanie przystopować popyt żeby utrzac podaż.

wpz
wpz
9 miesięcy temu

te ceny z BP to już nieaktualne, dodajcie 25 gr… On 6,75…

Uchodźiec
Uchodźiec
9 miesięcy temu

Gdzie najtańsze i dobre paliwo w P-sz?

Walerka
Walerka
9 miesięcy temu
Reply to  Uchodźiec

Mrozy zejdą to rowerem można będzie śmigać.

Sidewinder
Sidewinder
9 miesięcy temu
Reply to  Uchodźiec

Wszędzie taka sama cena . Na Orlenie najlepsze paliwo

Marek
Marek
9 miesięcy temu
Reply to  Uchodźiec

Jak na razie orlen

Danielo złoty
Danielo złoty
9 miesięcy temu

Czas przerzucić się na rower😂😂🤣😉

Aspi
Aspi
9 miesięcy temu

W 2008 baryłka około 125 dolara cena na stacjach nie przekraczała 6zl. teraz 110 dolara cena niby po obniżce Wat jak widać .o co chodzi

Tymczasem
Tymczasem
9 miesięcy temu
Reply to  Aspi

i na wakacje vat wróci na 23%, widac KTO nad dy…a i to wcale nie Rosja. miejscowi politykierzy jak Vateusz. ale spoko wprowadzi program Paliwo+ dla najuboższych…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 miesięcy temu

Z tym paliwem dymają nas od zawsze.Obniżka powoli,niechętnie.. Podwyżka,błyskawiczna i z każdego powodu.Rozumiem,że wojna ale zapasy paliw jakieś były.Cena za baryłkę też nie taki kosmos.

Tymczasem
Tymczasem
9 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

dopiero co uspokajali że zapasy na 98 dni. i co? drenowanie kieszeni. Orlen 24.02 podwyżki paliw w hurcie, tydzień później znowu podwyżki. czekam az Vateusz wprowadzi darmowe paliwo dla uchodźców.

Tymczasem
Tymczasem
9 miesięcy temu

i to dopiero początek. Polski Wał w pełnej krasie, obniżyli vat po to żeby 24.02 Orlen podwyższył ceny hurtowe paliw. przypominam że w latach 2011-2014 baryłka była stale powyzej 100 usd. za chwilę paliwko po 7, 8 , 9 zł i chlebek po 10.

ORMO
ORMO
8 miesięcy temu

Mają rozmach skur*****