Wyjazdowe równanie szans uczniów z Bogatego

Od kilku lat uczniowie z terenu całej gminy Przasnysz korzystają z projektów unijnych, które pomagają im wyrównywać szanse edukacyjne. Dzięki temu prowadzone są zajęcia dodatkowe, kółka zainteresowań czy lekcje wyrównawcze. Ale tytułowe hasło projektu można potraktować znacznie szerzej – a tak przynajmniej robi to kadra z Zespołu Szkół w Bogatem.

Na początku grudnia 2014 roku grupa gimnazjalistów z tej szkoły wybrała się na wycieczkę do Olsztyna. Cel tej wyprawy nie był wyłącznie rekreacyjny – wręcz przeciwnie: chodziło o to, by uczniowie jak najwięcej skorzystali edukacyjnie z tego wyjazdu. Był to warunek dofinansowania z wojewódzkiego projektu pn. Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – „Moja przyszłość” prowadzonego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kolejne etapy wycieczki wyznaczały zatem obiekty, które mają dostarczać nie tylko rozrywki, lecz przede wszystkim odpowiedniej wiedzy. Najpierw uczniowie odwiedzili obserwatorium astronomiczne, w którym zapoznali się z historią powstania zegarów, obejrzeli kolekcje meteorytów, a także oryginalne dzieło M. Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Na zakończenie tej części eskapady jej uczestnicy mogli obejrzeć panoramę Olsztyna z wieży ciśnień.

Kolejnym punktem było zwiedzanie symbolu Olsztyna, czyli planetarium. Uczestnicy wycieczki obejrzeli tu ciekawy pokaz multimedialny, który jednocześnie był dobrą lekcją astronomii. Ostatnim etapem wycieczki było Muzeum Warmii i Mazur gromadzące niemal 20 tysięcy eksponatów związanych z regionem mazurskim – m.in. z dziedziny zoologii, botaniki, geologii czy kartografii.

Zwieńczeniem wyprawy był wspólny obiad w jednej z olsztyńskich restauracji, po którym szczęśliwie udało się wszystkim dotrzeć do domu.Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments