Wiemy, kto otrzyma tegorocznego „Przaśnika”

Jak udało się nam ustalić, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zadecydowało już, kto otrzyma nagrodę „Przaśnika”. Tegoroczna statuetka legendarnego założyciela miasta przypadnie Janinie Żbikowskiej.

 

„Przaśnik” to statuetka młynarza, założyciela grodu nad Węgierką, która jest przyznawana osobom zasłużonym dla ziemi przasnyskiej w dziedzinach: naukowej, oświatowej, kulturalnej, sportowej, gospodarczej i działalności społecznej.

Wiadomo już, że kapituła przyznająca nagrodę zadecydowała, że otrzyma ją Janina Żbikowska, którą TPZP chce uhonorować za wieloletnią działalność dla społeczności lokalnej, a także pielęgnowanie pamięci o oddziale partyzanckim AK „Łowcy”. Termin wręczenia nagrody nie jest jeszcze znany.

 

Janina Żbikowska urodziła się 1 stycznia 1927 roku w Przasnyszu i jest córką Andrzeja Bieńkowskiego i Stefanii z Wróblewskich. Jest regionalistką, muzealnikiem i pedagogiem. Ukończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum w Przasnyszu oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu (1958-1965) oraz Liceum Ogólnokształcącym im. KEN (1965-1983).

Znalazła się także w gronie założycieli Powiatowej Komisji Historii, Kultury i Sztuki przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu (1957), przekształconej następnie w Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. W 1976 r. założyła młodzieżowe Koło Regionalistów przy LO. Została też członkiem honorowym TPZP.

Współtworzyła koło NSZZ „Solidarność” w przasnyskim liceum oraz weszła w skład Tymczasowego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Przasnyszu, powołanego w styczniu 1981 r., prowadziła też bibliotekę związkową.

 

W stanie wojennym została zmuszona do odejścia z pracy w szkole. W 1984 r. podjęła pracę w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

Przekazała tu zgromadzone w liceum materiały o Stanisławie Ostoi-Kotkowskim. Dzięki temu powstał dział dokumentujący twórczość artysty. W latach 1988 – 1999 pełniła obowiązki kierownika muzeum.

Wyróżniona m.in. odznaką za zasługi dla województwa ostrołęckiego oraz Medalem Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Medal Honorowy (2008).

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Erodisco
Erodisco
1 rok temu

AK Łowcy Leśni powinna być pełna nazwa oddziału

Bożena
Bożena
1 rok temu

Moje ogromne, szczere gratulacje dla Pani Profesor Janiny Żbikowskiej. Wspaniały Człowiek, Wychowawca, Nauczyciel….
Miałam to szczęście być Jej uczennicą i wychowanką….Wiele Jej zawdzięczam…
Mam nadzieję, że wkrótce dowiemy się o terminie uroczystości wręczenia zasłużonej nagrody dla naszej Kochanej Pani Profesor.

Pasjonat
Pasjonat
1 rok temu

Wyjątkowa postać, która już dawno powinna otrzymać statuetkę. Cieszę się jednak, że jej ciężka praca została doceniona przynajmniej teraz. Dużo zdrowia i 200 lat życzę.