Wernisaż wystawy „Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu”

Muzeum Historyczne w Przasnyszu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej w piątek, 27 października zorganizowało wernisaż wystawy „Powstanie Styczniowe na Północnym Mazowszu”.

 

Zwiedzający mieli możliwość zgłębienia historii powstania styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych aspektów zrywu. Na planszach ukazane zostały grafiki i ryciny z epoki, które miały na celu przybliżyć atmosferę tamtych czasów oraz zaprezentować unikalną broń używaną przez powstańców.

– Na wystawie zostały zaprezentowane historie bohaterów, którzy odważnie walczyli o naszą wolność, takich jak Stefan Cielecki, Tomasz Kolbe i Zygmunt Padlewski. Zaprezentowane zostały kluczowe miejsca bitew i potyczek na terenie Północnego Mazowsza oraz miejsca pamięci. Ta ekspozycja stanowi hołd dla wszystkich tych, którzy oddali swoje życie dla niepodległości naszej ojczyzny – wyjaśnia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Ekspozycja będzie dostępna w przasnyskim Muzeum Historycznym do 30 listopada. Powstała dzięki dofinansowaniu ze środków ,,Biura Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,, Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” i wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Wystawę można bezpłatnie wypożyczać. W tej sprawie można zgłaszać się do prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej Huberta Dębego.

Autorzy scenariusza wystawy –  Dr Piotr Marcin Kaszubowski, Monika Miłoszewska

Autorzy katalogu – Hubert Dęby, Bartosz Drejerski

Autorzy fotografii – dr Bogumiła Umińska, Monika Miłoszewska

Projekt graficzny wystawy – Robert Olszak

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 miesiąc temu

Ta pani co „lubi” katolików znowu w sejmie?

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Z naszym czerwonym pająkiem na jednym zdjęciu