Wakacje 2017 – podsumowanie

Za nami wakacje 2017, dla dzieci i młodzieży był to okres wolny od nauki szkolnej, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów i wypoczynku. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i nad wodą. Według szacunkowych danych, w czasie tegorocznych wakacji na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 543 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 59 osób, a 671 zostało rannych. To o 17 ofiar śmiertelnych mniej niż w roku ubiegłym. Policjanci reagowali zdecydowanie wobec wszystkich, którzy – łamiąc prawo – narażali na niebezpieczeństwo siebie i innych. Woda pochłonęła 15 ofiar.

Funkcjonariusze pełnili służbę zarówno na drogach, wodach jak i terenach przywodnych. By zwiększyć świadomość zagrożeń a tym samym zmniejszyć liczbę utonięć i nieszczęśliwych wypadków nad akwenami policjanci przeprowadzili wiele działań profilaktycznych. Miedzy innymi w ramach „Kameralnego Lata” powstał film, dotyczący bezpiecznych zachowań nad wodą. Funkcjonariusze prowadzili też spotkania i prelekcje z dziećmi i młodzieżą przebywającą na koloniach, obozach oraz wypoczywających w miejscu zamieszkania. W czerwcu w Kozienicach zorganizowano pokaz instruktażowy – Bezpieczna kąpiel. Policjanci wielokrotnie ratowali też ludzkie życie i udzielali pomocy tym, którzy zbyt wysoko oceniali swoje umiejętności w pływaniu. Niestety, mimo pełnej zaangażowania i poświęcenia służy pełnionej przez funkcjonariuszy podczas wakacji utonęło 15 osób. W roku ubiegłym było ich 19.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach kontrolowali przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewozu dzieci, badali trzeźwość kierowców, a także sprawności psychofizycznej oraz uprawnień i kwalifikacji zawodowych kierowców wykonujących przewozy wakacyjne. Podejmowali stanowcze interwencje wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia stanowiące główne przyczyny wypadków drogowych, ze szczególnym uwzględnieniem nacechowanej agresją jazdy motocyklistów, czy też jazdy nieoświetlonymi rowerami po zapadnięciu zmierzchu. Przeprowadzono szereg akcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mimo zakrojonych na ogromną skalę działań policjantów w ciąż dochodzi do wypadków drogowych w których giną ludzie, jednak w tym roku ofiar było mniej.

Według policyjnych danych, w czasie wakacji na drogach Mazowsza doszło do 543 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 59 osób, a 671 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznych wakacji miała miejsce taka sama ilość wypadków – 543, zginęło 76 osób, rannych zostało 654.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments