W przasnyskim szpitalu ruszył program „Dobry posiłek”. Większe pieniądze na smaczniejszą i bardziej urozmaiconą dietę [FOTO]

Smaczniej, różnorodniej i przede wszystkim zdrowiej – tak prezentują się posiłki serwowane pacjentom w przasnyskim szpitalu. W listopadzie placówka przystąpiła do programu z zakresu edukacji żywieniowej „Dobry posiłek w szpitalu”. Program ma na celu poprawę jakości żywienia w szpitalach.

 

Od listopada, w Szpitalu Powiatowym im. dr. Wojciecha Oczko w Przasnyszu podawane są posiłki dla pacjentów, według nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Program „Dobry posiłek w szpitalu”, do którego przystąpiła placówka, ma na celu poprawę jakości żywienia w szpitalach.

Pilotażowy projekt ma potrwać do końca czerwca 2024 roku.

– W ramach realizacji wspomnianego programu, posiłki przygotowywane są w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka (na co najmniej 7 dni), który jest publikowany na stronie internetowej placówki. Program jest realizowany w oddziałach szpitalnych SP ZZOZ w Przasnyszu, z wyłączeniem: SOR, OITIA, Oddziału Okulistycznego i Neonatologicznego. Szpital przeznaczy na wyżywienie pacjenta o 25 złotych więcej, w przeliczeniu na dzień pobytu chorego w oddziale, by jakość posiłków była lepsza – mówi nam dyrektor placówki, Zbigniew Makowski.

– Dodatkowo, program zakłada, że na zlecenie lekarza, hospitalizowanemu pacjentowi może być udzielona porada żywieniowa przez dietetyka szpitalnego, w celu podniesienia poziomu wiedzy o żywności i sposobie żywienia sprzyjającym zdrowiu – mówi nasz rozmówca.

Posiłki dla pacjentów przasnyskiego szpitala niezmiennie przygotowywane są w obiekcie, przy czym Blokiem Żywienia zarządza firma zewnętrzna. Informacje na temat jadłospisu, wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane są na bieżąco na stronie internetowej przasnyskiego szpitala. Umieszczane są również zdjęcia posiłków z danego dnia.

– Program Ministerstwa Zdrowia ma szczególne znaczenie dla właściwego żywienia pacjenta przebywającego w warunkach szpitalnych, ponieważ odpowiednie żywienie stanowi integralną część całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia, jest istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie – czytamy na stronie szpitala.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
19 dni temu

Żeby jeszcze poziom leczenia się podwyższył, a nie ludzie boją się iść do szpitala z obawy, że wyjdą nogami do przodu, bo krzyczeć o podwyżki i dyżury łatwo, ale już opieka na oddziałach pozostawia wiele do życzenia…

Julka
Julka
19 dni temu

Dorotko,skąd tyle jadu w Tobie?kto nie ma swoich sztusców i kubka,dostaje plastykowe…

Eryk
Eryk
19 dni temu

Wygląda dobrze, mam nadzieję że też tak smakuje

Wsiowy
Wsiowy
19 dni temu
Reply to  Eryk

Chyba nie może jeśli jest wożone po ugotowaniu kilkadziesiąt kilometrów.

Korsarz
Korsarz
19 dni temu
Reply to  Wsiowy

o to sie nie martwie . firma ktora to przewozi jesli mato miejsce na pewno wie jak to robic zeby zachowac jakosc