Uczniowie z przasnyskiego ZSP przygotowali paczki dla rodaków na Kresach. Planują zawieźć je osobiście

Zespół Szkół Powiatowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Przasnyszu podsumował akcję „Bądź z nimi”. Udało się zebrać 1700 złotych oraz około 50 kg produktów spożywczych. Uczniowie przekażą paczki osobiście.

 

Od kilku lat w Zespole Szkół Powiatowych im. mjr Henryka Sucharskiego w Przasnyszu realizowane są zajęcia tzw. „żywej historii”.

– Zaczęło się od inicjatywy krwiodawczej „Krew za krew”, która miała na celu przybliżenie postaci bohaterskich obrońców naszej ojczyzny. Następnie przeprowadziliśmy akcję „Paczka dla Bohatera”. W poprzednim roku chcieliśmy przygotować „Paczkę na Kresy” jednak pandemia pokrzyżowała nam szyki. Nasz pomysł postanowiliśmy zrealizować w tym roku szkolnym i kiedy zastanawialiśmy się z młodzieżą komu tę pomoc ofiarować, zgłosił się do nas przedstawiciel Przasnyskiej Koalicji Ludzi Czynu z propozycją pomocy polskim, biednym rodzinom mieszkającym w okolicach Wilna – informuje Bogusław Brykała.

 

Zanim jednak zbiórka się rozpoczęła, młodzieży przybliżono losy Polaków, którzy w wyniku różnych zawirowań wojennych oraz powojennych znaleźli się w różnych częściach świata. Wielu z nich (a  także wielu z ich potomków) żyje do dziś w biedzie.

Potem zorganizowano zbiórkę. Ogółem udało się zebrać 1700 złotych oraz około 50 kg produktów spożywczych. Jak poinformowała szkoła, dary zostaną przekazane ubogim polskim rodzinom mieszkającym na Litwie. Koordynatorami zbiórki na terenie ZSP w Przasnyszu była Beata Kasuła, Bogusław Brykała oraz Michał Mocek.

– Nasza symboliczną złotówka, miała być skromnym dowodem naszej pamięci i troski o nich. Na apel odpowiedziało duże grono uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Planujemy zakończenie dwuetapowej akcji osobistym zawiezieniem darów połączonym ze zwiedzaniem dawnych ziem Rzeczpospolitej. Młodzież tak „zapaliła się” chęcią pomagania naszym rodakom na obczyźnie, że szukamy teraz jakiejś polskiej szkoły, z którą razem ze Szkołą Podstawową nr 2 w Przasnyszu zawrzemy stały kontakt pomocowy – dodaje Bogusław Brykała.

 

Drugi etap zbiórki rozpoczął się od zebrania klasycznych polskich powieści, gdyż jak powszechnie wiadomo: nie samym chlebem człowiek żyje.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bedo
Bedo
2 lat temu

Serce się raduje!