U sąsiadów stanął krzyż morowy, jako środek chroniący przed COVID-19.

Zapewne pamiętacie lot z relikwiami, zorganizowany przez ks. proboszcza z Czernic Borowych, który miał ochronić powiat przasnyski przed koronawirusem. Jak się okazuje, podobną drogą poszedł właśnie proboszcz parafii, znajdującej się w gminie Sońsk w powiecie ciechanowskim, gdzie stanął krzyż morowy, zwany również krzyżem cholerycznym. Ma chronić przed epidemią COVID-19.

 

Sosnowy krzyż morowy, mający 5 metrów wysokości, stanął 2 lutego 2021 r. w sąsiedztwie kościoła parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku. Na krzyżu znajduje się napis: „Od moru, ognia, wojny zachowaj nas Panie” i rok 2020.

Inspiracją do postawienia krzyża dla ks. kan. Krzysztofa Jaroszewskiego – proboszcza parafii w Sońsku – był stan pandemii, a także zachęta bp. Piotra Libery.

Na krzyżu umieszczono tabliczkę z modlitwą do św. Rocha patronującemu ludziom w czasach zarazy. Drewno na krzyż podarował jeden z wiernych, natomiast napisy powstały dzięki pracownikom stolarni z Sońska. Duchowe kroki podjęto, aby współcześni ustrzegli się tragicznej pandemii:

– Parafianie zatrzymują się przy krzyżu morowym, odmawiają modlitwę do św. Rocha. Niech ten krzyż broni, ostrzega i pozostanie znakiem do potomnych – powiedział ks. proboszcz Krzysztof Jaroszewski.

Krzyże choleryczne, zwane także karawakami, możemy jeszcze spotkać na terenie powiatu przasnyskiego. Ustawiono je w czasie II wojny światowej, jako mające chronić przed mnożącymi się wtedy epidemiami tyfusu.

– Tradycja stawiania krzyża morowego sięga wczesnego średniowiecza. Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. W Polsce w czasie pandemii COVID-19 krzyże morowe najczęściej stawiają parafie i gminy. Wierni mogą przed nimi zanosić modlitwy do Boga o zakończenie współczesnej „zarazy” – informuje płocka kuria.

Współcześnie, za sprawą wezwania kurii w Płocku, krzyże choleryczne pojawiły się dotąd w pięciu parafiach w diecezji, a także przy domu biskupa płockiego Piotra Libery.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
2 lat temu

A jak to nie pomoże, to zaczną palić na stosach 🤣

psz
psz
2 lat temu

Trzeba szanować się nawzajem i poglądy też ale nic nie pomoże jeśli ludzie będą lekceważyć środki ochrony przed wirusem:
Dystans-ludzie się odwiedzają bo wirus jest w telewizorze a nas to nie sięgnie.
Dezynfekcja:niektórzy nie myją rąk po łazience(jeśli wogóle jest)
Maseczki:dużo nosi na brodzie czy ustach ze strachu przed mandatem a nos odsłonięty(może nosem nie oddychają)

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Od powietrza głodu ognia i wojny zachowaj nas Panie

Anna
Anna
2 lat temu

No średniowiecze i ciemnota …..

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Anna

Siedź tam cicho babo

Ryszard
Ryszard
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Do „mieszkaniec” A teraz klęknij i udawaj świętą 😂😂😂

Konrad
Konrad
2 lat temu
Reply to  Ryszard

chyba swietego baranie