Świętojańskie wspomnienie w gminie Przasnysz

Tradycją mieszkańców gminy Przasnysz stało się już coroczne organizowanie nocy świętojańskiej. W tym roku impreza ta odbyła się 21 czerwca  w miejscowości Obrąb, a jej organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz wespół ze Szkołą Podstawową w Obrębie, jednostką OSP z tej miejscowości oraz tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskich.

Uroczystość świętojańską rozpoczął występ uczniów ze Szkoły Podstawowej we Mchowie, którzy przygotowali pokaz taneczny dla zebranych mieszkańców. Następnie widzowie mogli obejrzeć inscenizację opartą na motywach baśni „Księżniczka na ziarnku grochu”, w której prym wiedli dorośli. Rodzice dzieci wcielili się w bajkowe postacie króla, królowej, księżniczek, pokojówek i błazna, a swoją grą aktorską rozbawili zebranych do łez.

Jeszcze przed zapadnięciem zmroku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Obrębie przedstawili ciekawą inscenizację dotyczącą obrzędów nocy świętojańskiej. Widowiskową atrakcją był wjazd czarownic na motorach i ich taniec przy ognisku. Wszystko to dowiodło, że mieszkańcy Obręba i całej gminy potrafią się bawić i z dystansem patrzeć na samych siebie

W trakcie obrzędowej nocy przeprowadzono także konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański. Zwieńczeniem obrzędów był barwny korowód, który przemaszerował z wiankami nad rzekę, by tu dopełnić tradycji i uwite wianki puścić na wodę. A potem – również zgodnie z tradycją – oddano się już zabawie i radości przy dźwiękach skocznej muzyki.

Noc świętojańska w Obrębie była częścią zadania publicznego pn. „Dziedzictwo kulturowe i tradycje Gminy Przasnysz” realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments