SPRAWOZDANIE STAROSTY PRZASNYSKIEGO ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO

SPRAWOZDANIE STAROSTY PRZASNYSKIEGO
ZENONA SZCZEPANKOWSKIEGO

ZŁOŻONE PODCZAS SESJI RADY POWIATU PRZASNYSKIEGO
W DNIU 12 WRZEŚNIA 2016 ROKU

Przygotowujemy nowe projekty unijne

W sierpniu i wrześniu br. Zarząd Powiatu swoją pracę koncentrował na przygotowaniu dokumentacji projektów unijnych na nową perspektywę finansową 2014-2020. Do jutra trwa nabór wniosków na projekty drogowe umieszczone w programach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Dotychczas obowiązuje RIT przyjęty przez Zarząd Województwa dniu 12 lipca br. Ostatnia wersja RIT dla Ostrołęki nie została zatwierdzona przez Zarząd Województwa ze względu na brak zgody wszystkich stron projektu. Jednak jutro może się to jeszcze zmienić, gdyż do Zarządu Województwa wpłynął wniosek o przedłużenie okresu naboru wniosków. My już składamy swój wniosek dostosowując się do obowiązującego terminu.

Projekt bazy badawczo-rozwojowej oceniony znakomicie, ale jest nowy, trudny warunek

Bardzo dobrze został oceniony pod kątem naukowym nasz wniosek partnerski z uczelniami. Dwa panele naukowców powołanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało pozytywne opinie na temat realizacji projektu. Ministerstwo zawarło wprawdzie trudny warunek 10% udziału środków prywatnych, ale Politechnika Warszawska twierdzi, że sobie z tym poradzi. Ja nie jestem nadmiernie optymistyczny w tej sprawie, bo chodzi tu o ponad 13 mln zł. Warunek ten jest kwestionowany przez samorząd wojewódzki. Ministerstwo jednak twierdzi, że jest to postulat stawiany przez Komisję Europejską podczas renegocjacji Kontraktu Terytorialnego i wierzę, że tak jest bo nie wyczuliśmy w Ministerstwie żadnej złej woli.

Są już koncepcje architektoniczne zbiorników w Przasnyszu i Chorzelach

Opracowane zostały już wstępne koncepcje zbiorników retencyjnych w Przasnyszu i w Chorzelach. Zaprezentujemy je Państwu na następnej sesji Rady Powiatu.

Oświata. Powinny nastąpić zmiany.

Zarząd Powiatu zatwierdził arkusze organizacyjne wszystkich szkół i placówek na rok szkolny 2016/2017.

Ze szkołami w Chorzelach i Jednorożcu nie było problemu, gdyż tam nie zmniejsza się liczba uczniów, a nawet zwiększa. W ZSP w Przasnyszu i LO w Przasnyszu liczba uczniów zmniejsza się od kilku lat i to nas bardzo niepokoi.

 O ile w Liceum ciągle mamy nadzieję na odwrócenie tych negatywnych tendencji, o tyle w ZSP trend ucieczki uczniów zwłaszcza do szkół prywatnych i do innych powiatów jest na tyle duży, że Zarząd Powiatu nie ma już złudzeń. Bez zmiany dyrektora ta placówka się nie obroni. Przedłużyliśmy dyrektorowi powołanie na drugą kadencję, gdyż przedstawił program naprawy sytuacji. Niestety nie stało się nic, co wskazywałoby na podjęcie programu zmian.

Coraz głośniej słyszymy od rodziców, że ich dzieci nie stać na naukę w publicznych szkołach w Przasnyszu, ze względu na szerzącą się modę na korepetycje, które często przybierają formę patologii. Taniej wychodzi zapłacić czesne w prywatnej szkole.

Coraz częściej słyszymy, że niektórzy nauczyciele nie mają czasu, aby poświęcić konieczną uwagę uczniowi, gdyż po przepracowaniu etatu średnio 3,6 lekcji dziennie śpieszą się na umówione korepetycje lub na drugi etat do szkół prywatnych.

To bardzo trudny temat występujący głównie w Przasnyszu. W innych miastach też zdarzają się takie problemy, ale mają one znacznie mniejsze nasilenie.

Nie chcę, aby to zabrzmiało jako ocena ogółu nauczycieli. Większość chce dobrze pracować, ale brak reakcji dyrektorów na te negatywne zjawiska powoduje rozszerzanie się problemu i wielkie szkody wizerunkowe zarówno dla szkół, jak i dla nauczycieli.

/-/ Zenon Szczepankowski

 starosta przasnyski


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments