Rozpoczął się proces włączania jednostki OSP w Starej Krępie do KSRG

20 lutego podpisano porozumienie w sprawie włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Krępie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

 

We wtorek, 20 lutego w siedzibie Urzędu Gminy Przasnysz uroczyście podpisano porozumienie w sprawie włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Krępie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Uczestniczyli w nim: st. bryg. Waldemar Białczak, komendant powiatowy PSP w Przasnyszu, wójt gminy Przasnysz, Grażyna Wróblewska, a także przedstawiciele zarządu druh Krzysztof Czaplicki, prezes jednostki OSP w Starej Krępie oraz druh Mieczysław Grabowski, skarbnik OSP.

Procedura włączenia jednostki OSP do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego opiera się na zapisach zawartych w Rozporządzeniu MSWiA ws. zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do KSRG oraz opracowanej przez Komendę Główną PSP Procedurze P23.

– Każda jednostka może aspirować o wpisanie do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących wyposażenia w sprzęt i wyszkolenia strażaków ratowników. Podpisanie porozumienia to dopiero 1 etap całej procedury i nie oznacza automatycznie wpisania do systemu. Cała procedura może potrwać około roku. Skompletowana dokumentacja musi zostać zaopiniowana pozytywnie przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a potem zostaje przekazana do Komendy Głównej PSP, która w razie aprobaty, w formie decyzji, wyraża zgodę na włączenie danej jednostki do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego – wyjaśnia procedurę kpt. Piotr Kuligowski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

Ochotnicze Straże Pożarne mogą być włączane do KSRG, gdy posiadają:

  • co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy,
  • co najmniej 12 wyszkolonych ratowników,
  • skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
  • urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.

Dodatkowo jednostki OSP, które aspirują do KSRG muszą posiadać na swoim wyposażeniu:

  • zestaw do kwalifikowanej pierwszej pomocy,
  • co najmniej 4 kpl. aparatów ochrony dróg oddechowych,
  • zestaw hydrauliczny.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 miesiąc temu

Star 244 wystarczy? Kiedyś był wymóg 2 wozów bojowych

Szymon
Szymon
1 miesiąc temu
Reply to  Konrad

Porozumienie podpisywały osoby, które znają zasady przystępowania jednostek OSP do KSRG, więc jeśli takie porozumienie zostało podpisane to widocznie wystarczy Star 244. Poza tym nikt nie powiedział, że w najbliższym czasie nie dostaną nowocześniejszego samochodu.

Kamil
Kamil
1 miesiąc temu

Pani Wójt zaczęła udzielać się w mediach społecznościowych po tym , jak ukazał się kontrkandydat. Wczesniej – nie było widać jej nigdzie w internecie. Śmieszne to no ale cóż