Reportaż TVP Warszawa dotyczący pojazdu Russo-balt

W dniach 18-20 lipca 2014r. na terenie powiatu przasnyskiego odbędzie się  cykl imprez z okazji 100. Rocznicy wybuchu I wojny światowej, w tym również rekonstrukcja historyczna. Przedsięwzięcie jest kontynuacją pikników odbywających się w 2011, 2012 i 2013 roku, które zgromadziły kilka tysięcy osób zainteresowanych historią regionu, a szczególnie okresem I wojny światowej.

Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej podjęło się rekonstrukcji pojazdu pancernego Russo-balt. Pojazd ten ma szczególne znaczenie dla naszego regionu, z uwagi na to, że w 1915 roku za pomocą samochodów pancernych tego typu w czasie Bitwy Przasnyskiej dokonano pierwszego w historii przełamania linii obronnych nieprzyjaciela. Jest to jedyny w Polsce, wiernie odtworzony egzemplarz pierwowzoru wyprodukowanego w Rydze. Dbałość o szczegóły wyróżnia go w Europie. W/w pojazd pancerny będzie atrakcją debiutującą podczas rekonstrukcji Bitwy Przasnyskiej organizowanej 20 lipca 2014r. Już dziś replika pojazdu Russo-balt cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mediów (TVP Historia, TVP Warszawa) i rekonstruktorów.

Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej realizuje szereg projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej jak i krajowych. W ostatnim czasie Stowarzyszenie pozyskało prawie 1 mln zł na budowę szlaku frontu wschodniego i ekspozycję frontu wschodniego I wojny światowej. Dnia 16 lipca 2014r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie.

Reportaż nakręcony przez TVP Warszawa, dotyczący pojazdu Russo-balt. Zachęcamy do obejrzenia materiału dotyczącego Russo-balta, który zaczyna się 00:09:28 minucie.

- ruso_balt.jpg


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments