Ranking zmian demograficznych. Sprawdźcie, która gmina w powiecie przasnyskim straciła najwięcej mieszkańców

Czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało unikalny ranking, prezentujący zmiany demograficzne w latach 2004–2020. Twórcy sprawdzili, które gminy straciły najwięcej mieszkańców, a jakie zyskały – i dlaczego.

 

– Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. To przypadek skrajny, ale dość typowy dla tego regionu. W pierwszej dziesiątce gmin z najszybciej zmniejszającą się liczbą mieszkańców odnajdujemy bowiem aż dziewięć gmin wiejskich z województwa podlaskiego oraz miasto Hel (województwo pomorskie) – informują twórcy rankingu: Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierowniki Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w tej samej Katedrze.

– Wśród gmin szybko tracących ludność (powyżej 10 proc. w latach 2004–2020) dominują liczebnie gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec. Najwięcej, bo aż sześć, jest ich w województwie śląskim – dodają.

 

A kto zyskuje mieszkańców?

– Przede wszystkim gminy graniczące ze stolicami regionów – są beneficjentami procesu rozlewania się miast. Ich wójtowie i burmistrzowie muszą jednak stawiać czoła kosztownym wyzwaniom rozwojowym – budować infrastrukturę techniczną, przedszkola i szkoły, animować życie kulturalne, tworzyć w urzędach wyspecjalizowane zespoły do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji.

My sprawdziliśmy, na którym miejscu w rankingu są gminy powiatu przasnyskiego oraz jak sytuacja demograficzna wygląda w sąsiednich miastach.

W omawianym okresie liczba mieszkańców Przasnysza zmniejszyła się o 0,32 proc. Jeśli chodzi o miasta sąsiednie to sytuacja wygląda następująco: liczba mieszkańców Ciechanowa zmniejszyła się o 5,17 proc., Makowa Mazowieckiego o 4,18 proc, zaś Ostrołęki o 4,95 proc. Z pobliskich miast, wbrew postępującym trendom Mława zanotowała wzrost liczby mieszkańców o 5,49 proc. W podobnej sytuacji jest Pułtusk. Tu sytuacja demograficzna polepszyła się o 3,85 proc.

 

 

Sytuacja w gminach powiatu przasnyskiego:

  • Gmina Przasnysz – wzrost o 0,21 proc.
  • Miasto Chorzele – spadek o 1,52 proc.
  • Gmina Jednorożec – spadek o 2,44 proc.
  • Gmina Krzynowłoga Mała – spadek o 5,11 proc.
  • Gmina Czernice Borowe – spadek o 7,72 proc.
  • Gmina Krasne – 8,69 proc.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
7 dni temu

Miasto Chorzele spadek o 1.52% a jak cała Gmina ? Wydaje się ,że część mieszkańców Chorzel „przeniosła się ” do Przątaliny , Budek , Opaleńca , Rembielina czy Brzesk.

Ania
Ania
6 dni temu

Za poprzedniego burmistrza dużego spadku mieszkańców nie było. Teraz jest ucieczka. Chyba ludzie wolą zamieszkać w gminie Przasnysz, bo więcej inwestuje niż obecnie miasto.