Ranking zamożności samorządów. Przasnysz biedniejszy od okolicznych miast, powiat bogatszy

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało Ranking Zamożności Samorządów w 2022 roku. Pod względem wysokości dochodów na głowę mieszkańca, Przasnysz znajduje się w połowie stawki.

 

Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Podstawą zestawienia jest wskaźnik dochodów danego samorządu w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Z pewnymi jednak korektami:

– Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności – piszą twórcy zestawienia.

– Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie efekty podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – czytamy.

 

Dane z najnowszego zestawienia dotyczą roku 2022.

Miasto Przasnysz zajęło 124. miejsce wśród miast powiatowych (na 267 miast) z dochodem 4090,07 zł per capita. Lepiej wypadły okoliczne miasta: Maków Maz. zajął 81. miejsce, Ciechanów – 70. miejsce, Mława – 67. miejsce, Ostrołęka (w kategorii miast na prawach powiatu) zajęła bardzo wysokie 7. miejsce.

Wysokie miejsce na liście powiatowej zajmuje Powiat Przasnyski. Samorząd znalazł się na 19. miejscu z dochodem 1572,20 zł na mieszkańca. Powiat makowski zajął 47. miejsce, ciechanowski 95, mławski 156, a ostrołęcki 282.

Miasto Chorzele, sklasyfikowane w rankingu miasteczek zajęło 167. miejsce z dochodem „na osobę” 4699,81 zł.

Ranking gmin wiejskich powiatu przasnyskiego (od najbogatszej do najbiedniejszej). Wszystkich gmin wiejskich w zestawieniu „Wspólnoty” jest nieco ponad 1500):

  • Gmina Krzynowłoga Mała – 261. miejsce – dochód 5086,05 zł per capita
  • Gmina Krasne – 482. miejsce – dochód 4763,82 zł
  • Gmina Czernice Borowe – 483. miejsce – dochód 4763,54 zł
  • Gmina Jednorożec – 533. miejsce – dochód 4712,26 zł
  • Gmina Przasnysz – 932. miejsce – dochód 4353,06 zł

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 miesiąc temu

O proszę, a nasz
Burmistrz się pochwalił już dziś że awansowaliśmy. Ale zapomniał wspomnieć, że nawet Maków mazowiecki nas bije na głowę. Dlatego nie ufam żadnemu z tych naszych facebookowych włodarzy.

artion
artion
1 miesiąc temu
Reply to  Michal

Cichooo, teraz właśnie obiecuje złote góry na żywo ba Facebooku

Iwona
Iwona
1 miesiąc temu
Reply to  artion

Hahaha

Bronislawa
Bronislawa
1 miesiąc temu
Reply to  Michal

Zaufaj zdjeciom z 1szej wojny swiatowej zrownanego z ziemia Przasnysza (Praschnitz) gdzie w jego okolicach trwaly najciezsze walki prusko-rosyjskie. Dodatkowo spora diaspora staro-niemioeckojezyczna czyli jidysz ktora przyrosla za zaboru niemal od zera do czterech tysiecy. Bez Bronki i Bronka slabo widze pozytywne perspektywy , bo to nadal bedzie najbiedniejsza ziemia na styku bylych Prus i wielikeij kacapii. Stiopa prafciwek -lokalny wioskowy gloopek moze POtwierdzic KOchani. Zapisanie Bronislawy na wzor Finlandii , Szwajcarii lub 2giej poprawki zza oceanu skonczy te niedole raz na zawsze niezaleznie ile procent domostw , spoleczenstwa wyposazy sie w proce. Nie wiem na co mientkie faje od… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Skoro Powiat ma tak wysokie dochody, a niewiele się zmienia, to co w takim razie z tą kasą się dzieje??