PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI KONKURSOWEJ KAPITUŁY MEDALU STANISŁAWA OSTOI-KOTKOWSKIEGO

W dniu 22 listopada 2016 roku w siedzibie Miejskiego Domu Kultury odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Kapituły Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, na którym po przeanalizowaniu zgłoszonych kandydatur Kapituła zdecydowała, że laureatami Medalu za rok 2016 zostali:

  1. w kategorii Twórca UznanyMałgorzata Bandurska
  2. w kategorii Medal Honorowy – Tomasz Jakubowski

Kapituła po raz pierwszy zdecydowała Medal Honorowy przyznać  pośmiertnie  – Romanowi Wierzbickiemu.

Medal w kategorii Debiut w bieżącym roku nie został przyznany z powodu braku zgłoszeń kandydatur.

Skład Kapituły:

Kanclerz -dr Radosław Waleszczak

Przewodniczący Komisji Konkursowych – Krzysztof Gadomski

Ekspert Kapituły  –  Krzysztof Miecznikowski

Sekretarz Kapituły – Ewa Łukasiak

Komisja obradowała w składzie poszerzonym o  dotychczasowych laureatów Medalu .

Medale otrzymali:

 W kategorii:

 TWÓRCA UZNANY

Małgorzata Bandurska – ciechanowianka. Z wykształcenia animator i menedżer kultury. Od 2003 mieszka i pracuje w Przasnyszu i od  tej pory promuje miasto i powiat na w licznych przeglądach tanecznych między innymi w Mławie, Żurominie, Mrągowie, Płońsku, Lipnie, Grodzisku Mazowieckim, Dobrzyniu nad Wisłą, Warszawie, Olsztynie zdobywając przez lata 2003- 2016 pięćdziesiąt nagród:

  • I miejsce – 13 pucharów / nagród;
  • II miejsce – 17 pucharów / nagród;
  • III miejsce – 13 pucharów / nagród;
  • 1 nagroda główna;
  • 1 Grand Prix;
  • 5 wyróżnień.

Przygotowując swoje grupy jest dla nich opiekunem, trenerem, choreografem, wizażystą, rekwizytorem, projektantem strojów, montażystą muzycznym.

W 2007 roku grupa taneczna  THE BASS BEAT  zdobyła II miejsce na przeglądzie tanecznym w Warszawie po którym dostała zaproszenie na występ taneczny podczas DNI MAZOWSZA – SWOJSKIE KLIMATY ( tym samym reprezentując Powiat Przasnysz – dwa razy w ŁAZIENKAC KRÓLEWSKICH: podczas GALI FINAŁOWEJ i DNI MAZOWSZA

Zespół ten dostał również zaproszenie na pokaz podczas warszawskiej imprezy MOTO – SERCE.

Grupy taneczne biorą również coroczny udział od 2012 roku w korowodach tanecznych w Ciechanowie podczas imprezy – WRZUĆ NA LUZ.

Małgorzata Bandurska to animator i propagator kultury który swoją pracą, pasją  i zaangażowaniem uczestniczy w życiu miasta i powiatu poprzez udział w festynach i innych okolicznościowych imprezach takich jak:

  • DNI PRZASNYSZA  i DOŻYNKI – corocznie od 2004 roku;
  • ŚWIATECZNE ZBIÓRKI CHRYTATYWNE I inne IMPREZY  CHARYTATYWNE dla potrzebujących dzieci.

Pokazy taneczne podczas:

  • ZABAWY CHOINKOWEJ dla podopiecznych Ośrodka REHABILITACJI w Przasnyszu – 2013 r.;
  • DNIA NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI;
  • DNIA KOBIET;
  • DNIA EMERYTÓW;
  • DNIA RENCISTÓW;
  • DNIA SENIORÓW;
  • DNIA INWALIDÓW.

Coroczny udział w POWIATOWYM FESTIWALU PIOSENKI O ZDROWIU ( pokazy taneczne).

Coroczny udział podczas DNIA DZIECKA w tym od 2012 podczas ROWEROWEGO DNIA DZIECKA.

Udział podczas święta innych miejscowości np. DNI CIECHANOWA, DZIEŃ JEDNOROŻCA.

Reprezentant miasta Przasnysz podczas – INAUGURACJI – PRZASNYSZ STOLICA KULTURY MAZOWSZA 2014.I WSZEDZIE TAM GDZIE OTRZYMAJA ZAPROSZENIE J

Małgorzata Bandurska to także choreograf tańca w spektaklu  PRZASNYSKI FRNIKS – NA 100 lecie WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ. Wszystkie pokazy były niekomercyjne.

Od 2007 roku choreograf grupy MAŻORETEK– działającej przy MŁODZIEZOWEJ ORKIESTRZE OSP W BOGATEM – LICZNE POKAZY KRAJOWE I ZAGRANICZNE NAGRODA PUBLICZNOŚCI w 2012 w HISZPANII (pięknie wykonany polonez POLONEZ) oraz pokazy na wszystkich występach powiatowych które są połączone z gorącymi owacjami. Dziewczęta wzięły również udział w spektaklu „OD WZGÓRZA LECHA POWIAŁ WIATR” – prezentując cztery układy taneczne w tym wyżej wspomnianego poloneza.

 

W kategorii:

 TWÓRCA HONOROWY

 Tomasz Jakubowski – Instruktor plastyki w Domu Kultury w Przasnyszu, twórca Pracowni Batiku „Mamut” od 9 lat zajmujący się technika batiku – metodą wytwarzania barwnych tkanin poprzez wielokrotne nakładanie wosku oraz barwienie materiału. Pod kierunkiem Tomasza Jakubowskiego powstało kilkaset batików w tym wiele  scenograficznych.

Pracownia posiada i rozwija trzy kolekcje prac: „Muzycy w batiku”, „Ikona-Batik-Inspiracje”oraz”Kompozytorzy” , które prezentowane były dotychczas w Przasnyszu, Szreńsku,Lublinie, Warszawie, Serocku, Ciechanowie, Chorzelach, Mławie, Żurominie, Lidzbarku, Pawłowie Kościelnym, Makowie Mazowieckim, Opolu, Srebrnej Górze, Kutnie, Nowosybirsku, Tucholi, Wrocławiu, Wilnie, Zambrowie i Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie biorąc pod uwagę, ze w niektórych z tych miast zbiory batików wykonywanych w Przsnyszu były prezentowane kilkakrotnie, daje to 38 wystaw i prezentacji

Niewątpliwy sukces przyniósł projekt  pod nazwą „Muzycy w Batiku”, kolekcja 94 portretów znanych muzyków, która doczekała się wydania  Albumu „Muzycy w Batiku” finansowanego przez miasto Przasnysz.

Kolejnym projektem pracowni były warsztaty pisania ikon, które zapoczątkowały cykl batików pn. „Ikony-Batik-Inspiracje” Prace mogliśmy podziwiać w Muzeum Historycznym

w Przasnyszu. Uczestnicy zajęć pracowni również włączyli się  w tworzenie muralu na budynku starego kina Światowid podczas I Festiwalu Światła w Przasnyszu.

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla Pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012r. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski a gośćmi honorowymi były:  dr Maria Wrońska-Friend – światowej  sławy badacz  techniki   batiku oraz

dr Katarzyna Schmidt-Przewożna – jeden z najlepszych w Polsce ekspertów w dziedzinie barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych. Ciekawym efektem pleneru  był artykuł w brytyjskim pismie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy oraz to, że jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji dr Marii Wrońskiej-Friend i jest prezentowana w Australii.

Pracownia skupia osoby w różnym wieku i różnych zawodów, stanowi to znakomitą integrację pokoleniową i społeczną.

 

Pośmiertnie w kategorii  Twórca Honorowy przyznano Medal

Roman Wierzbickiczłowiek Renesansu- przasnyski artysta kreator, malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta, scenograf, muzyk, instruktor d/s teatru. Był absolwentem Studium Kulturalno-Oświatowego w Ciechanowie, organizatorem i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Czernicach Borowych.

Przasnyszanie zapewne pamiętają go jako pracownika dzisiejszego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie przez 22 lata (w latach 1984-2006) był inspiratorem i organizatorem licznych wystaw, koncertów, spotkań z ludźmi kultury, wieczorów poetyckich. Tu też wspólnie z Krzysztofem Gadomskim i Krzysztofem Miecznikowskim współtworzył  Galerię Kris. Zaprojektował obecny sztandar szkoły oraz sztandar ogólnopolskiego Klubu Szkół Westerplatte, a także logo szkolnej biblioteki. Opracował i wykonał wiele dekoracji imprez szkolnych. Przygotował  oprawę dwóch sympozjów Klubu Szkół Westerplatte. Był także autorem logo Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu.

W latach 90. XX w. Roman Wierzbicki, wraz z Krzysztofem Miecznikowskim i Robertem Olszakiem zaprojektował insygnia władzy miejskiej i flagę miasta Przasnysz. Dzieło trzech plastyków było darem dla miasta, a projekty atrybutów zostały przekazane oficjalnym aktem i służą mu do dziś. Był wiceprezesem Przasnyskiej Grupy Artystycznej i współtwórcą Galerii Kąt, która mieściła się w budynku Ratusza a w której to odbyło się 8 wystaw twórców niezależnych. Współorganizował też niezapomnianą „Magiczną ulicę”.

Roman Wierzbicki zakochany w Przasnyszu zawsze wypowiadał się o nim z wielką estymą jak o żywym organizmie. Niezwykły, barwny ptak rozświetlający swoim życiem i twórczością nieco senne miasto. Pożegnał je na zawsze 3. października w wieku 57 lat.

gala-medali-2016

 

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments