„Poszli nasi w bój bez broni …” – nowa wystawa czasowa w przasnyskim muzeum

W piątek, 17 listopada w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się otwarcie nowej wystawy – „Poszli nasi w bój bez broni …”.

 

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie w okresie od 17 listopada do 31 grudnia 2023 roku.

– Jest to ekspozycja, na której prezentowane są: biżuteria patriotyczna, przedmioty użytkowe oraz militaria z okresu Powstania Styczniowego. Na wystawie może zobaczyć również grafiki ukazujące się w prasie europejskiej w trakcie trwania tego zrywu narodowego. Całość uzupełniają ryciny należące do cyklu „Polonia” autorstwa Artura Grottgera – wyjaśnia Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

Autorami scenariusza wystawy są Monika Miłoszewska, Hubert Dęby i Bartosz Drejerski.

– Właścicielem kolekcji jest osoba prywatna, członek najstarszego i największego stowarzyszenia działającego na terenie ziemi przasnyskiej – Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Oprócz eksponatów na wystawie znajdą się wydruki ekspozycyjne prezentujące wydarzenia Powstania Styczniowego na północnym Mazowszu – dodaje muzeum.

Wystawie towarzyszy katalog fotografii zabytków znajdujących oraz not katalogowych. Ekspozycja została dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przaśnik
Przaśnik
14 dni temu

Wracają dobre czasy że młodzież szkolna i wojsko obowiązkowo muszą robić frekwencję żeby dobrze wyglądało foto i sale nie świeciły pustkami.