Po raz kolejny stopy procentowe idą w górę. Wzrosną raty kredytów bankowych

Rada Polityki Pieniężnej podnosi po raz kolejny stopy procentowe. Pierwsza podwyżka miała miejsce w październiku 2021 roku. Obecny pułap jest najwyższym, jaki odnotowano od 2014 roku. Zdrożeją raty kredytów.

 

We wtorek, 8 lutego odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której podjęto decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., czyli do poziomu 2,75%.

W trakcie jego trwania ustalono poziom pozostałych stóp

procentowych NBP:

  • stopa lombardowa 3,25%;
  • stopa depozytowa 2,25%;
  • stopa redyskontowa weksli 2,80%;
  • stopa dyskontowa weksli 2,85%.

 

Zostały podwyższone z 2,0% do 3,5% także stopy rezerwy obowiązkowej. Związane jest to z silnym wzrostem aktywności w gospodarce światowej w 2021 r..

– W ostatnim okresie nastąpiło pogorszenie koniunktury w części krajów. Negatywnie na aktywność gospodarczą na świecie oddziałują ograniczenia podażowe na części rynków, wysokie ceny surowców oraz ponowne nasilenie się pandemii. Aktualne prognozy wskazują, że w 2022 r. wzrost globalnego PKB będzie niższy niż w 2021 r., jednak pozostanie relatywnie wysoki, czemu sprzyjać będzie wzrost konsumpcji w wielu krajach następujący w warunkach utrzymywania się dobrej sytuacji na rynku pracy i trwającej odbudowy aktywności po kryzysie pandemicznym – informuje Narodowy Bank Polski.

Jak będzie się kształtować dalsza globalna koniuktura zależy od sytuacji epidemicznej i geopolitycznej oraz kształtowania się polityki gospodarczej w największych krajach.

Ogłoszone podwyższenie stóp procentowych ma oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje będą nakierowane na jej obniżenie.

 

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe od kilku miesięcy. Pierwsza podwyżka miała miejsce w październiku 2021 roku. Obecny pułap jest najwyższym, jaki odnotowano od 2014 roku.

Dla osób posiadających kredyty mieszkaniowe nie jest to jednak dobra wiadomość. Dla kredytobiorców oznacza to kolejną podwyżkę rat. Jednakże klienci banków, którzy postawili na oszczędzanie mogą spodziewać się wyższego oprocentowania lokat. Uchwała Rady Polityki Pieniężnej weszła w życie 9 lutego 2022 roku.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek_lelis
Marek_lelis
2 lat temu

no ale lokaty w bankach nadal oprocentowane na szałowe 0,01% (taki mbank). tylko dla nowych klientów są lokaty po szałowe 1% na 3 miesiące… za to kredyty na 11%

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Marek_lelis

Bo dziś bankom nasze pieniądze są potrzebne jak swiniom trampki. Więc niezbyt zachęcają klientów do lokowania u nich kasy. Poza tym, nawet gdybyś miał na lokacie 5 procent, to realnie jesteś 4-5 procent w plecy. Więc lepiej wydać, niż tracić. A to tylko inflację nakręca…