Pierwszy polski niepodległościowy szlak rowerowy powstanie na terenie powiatu przasnyskiego.

Już wkrótce na trasie Przasnysz – Jaciążek – Przasnysz powstanie pętla historycznego szlaku rowerowego przebiegającego przez tereny leśne i drogi powiatowe – obszary związane z historią najnowszą naszego regionu. To wspólne przedsięwzięcie pomysłodawcy: fundacji „Bez Hamulców” oraz Starostwa Powiatowego w Przasnyszu i Nadleśnictwa Przasnysz. W powiecie przasnyskim postanie pierwszy, pilotażowy odcinek szlaku.

Idea projektu polegać ma zaplanowaniu przy współpracy z historykami na terenie całej Polski szlaków rowerowych w miejscach historycznych nawiązujących do walk o Wolną i Niepodległą Polskę.  W tym projekcie chcemy zjednoczyć samorządy oraz lokalną społeczność do oddania hołdu wszystkim, tym którzy przelewali krew za wolną Ojczyznę. – informuje prezes fundacji Bartłomiej Kuraś.

100 szlaków rowerowych za 100-lecie Niepodległości ma pokazać współdziałanie instytucji rządowych z instytucjami pozarządowymi dla dobra ogółu wspólnego – dobra Narodowego.

Szlaki będą oznaczone własnym znakiem graficznym, który zostanie naniesiony na mapy turystyczne Polski.

Długości odcinków szlaków będą zróżnicowane. Nie będą to monotonne i jednolite projekty, lecz zróżnicowane pod względem wielorakości przyrodniczej Polski. Celem ich będzie promowanie walorów przyrodniczych, kulturowych, a nade wszystko historycznych danego regionu.  Pragniemy poprzez te założenia dotrzeć do miejsc zapomnianych, a tak bliskich z pozycji rowerzysty. Szlaki w swym założeniu mają być atrakcyjne dal „niedzielnego rowerzysty”, jak i zaciętego cyklisty.

Na trasie znajdziemy informację dotyczącego szlaku: przez jakie tereny przebiega, co się tam wydarzyło – tablice informacyjne, jak i wytyczone miejsca biwakowe/wypoczynkowe.

By oddać należyty hołd przodkom pragniemy by szlaki dorównywały tym na zachodzie – lecz były nieodzownym nośnikiem historii Polski, jej walki o Wolność i Suwerenność.

Zróżnicowana przyroda na terenie Polski powoduje, że jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy pod względem turystyki rowerowej. Góry, niziny, pojezierza, morze, unikatowe zakątki przyrodnicze takie jak wąwozy lessowe w dolinie Wisły, Bory Tucholskie, czy przełom Dunajca – to tylko niewielkie przykłady zasobów i walorów turystyki rowerowej w Polsce, tak niepowtarzalnych na tle Europy.


Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments