O rozwód będzie trudniej? Ministerstwo Sprawiedliwości pod wodzą Zbigniewa Ziobry przygotowało projekt

W Polsce będzie trudniej o rozwód. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy mają pomóc małżeństwom posiadającym niepełnoletnie dzieci.

 

Przygotowany projekt ma lada chwila trafić do Sejmu. Polska Agencja Prasowa powołując się na Super Express wskazuje, że „zupełną nowością ma być postępowanie informacyjne, które trzeba będzie obowiązkowo odbyć przed złożeniem pozwu o rozwód. Ma ono trwać co najmniej miesiąc. Po jego zakończeniu, w trakcie postępowania o rozwód, sędzia będzie mógł je zawiesić, jeśli uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa”. „W przypadku małżeństw z nieletnimi dziećmi, sąd będzie miał obowiązek zaproponować im bezpłatne spotkanie mediacyjne” – czytamy.

– Teraz do sądów trafiają pozwy, które w 10 proc. nie kończą się rozwodem. Liczymy na to, że dzięki mediacjom ten odsetek znacząco się zwiększy. Szacujemy, że skorzysta z nich od 30 do 50 proc. par – przekonuje wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro planuje reformę prawa rodzinnego. Wcześniej z jego inicjatywy wprowadzono alimenty natychmiastowe. Jak stwierdził szef Solidarnej Polski, nowe przepisy mają „zwiększyć ochronę prawną dzieci”.

– Dzisiaj, kiedy dochodzi do sporu między rodzicami, sprawy alimentacyjne ciągną się długimi miesiącami, czasami latami. Brak regulacji w tym zakresie sprawia, że cierpią na tym najbardziej dzieci, które nie mają comiesięcznego finansowego wsparcia. Celem projektu jest to, by alimenty natychmiastowe były orzekane w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z bardzo uproszczonym formularzem, który będzie można pozyskać w internecie, z postępowaniem dowodowym ograniczonym do minimum – wyjaśniał.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Ziobro, i tak będziesz siedział. Bądź spokojny.

I mam nadzieję że kiedys odpowiesz własnym majątkiem za to, że musimy płacić milion euro kqry dziennie przez twoje chore jazdy.

Kefas
Kefas
2 lat temu

Malta nie płaci a tam z prawem jest gorzej niż u nas. Gdyby w Polsce działy się takie rzeczy jak w innych tzw demokratycznych krajach, nie dostalibyśmy nawet złotówki a media zarówno te polskojęzyczne jak i zagraniczne pisałyby tylko o terrorze w Polsce. Największym przewinieniem Polski jest to, że mamy prawicowy rząd. Gdyby takie same rzeczy a nawet gorsze robił rząd lewicowy, nie byłoby problemu. Takie realia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Kefas

Ten rząd jest prawicowy? Może światopoglądowo, zginą kark przed kościołem, bo kościół napędza głosy.
Sam Rydzyk dostaje grube miliony wydumanych dotacji.

Jest chodzi o sprawy gospodarcze, to ten rząd z prawicą nie ma absolutnie nic wspólnego.

Konowal
Konowal
2 lat temu

Od dawna mnie to zastanawiało, prawica gospodarczo socjalistyczna, lewica (ta sprzed 16 lat) gospodarczo wolnorynkowa.

Kefas
Kefas
2 lat temu
Reply to  Konowal

UE, która jest wspólnotą gospodarczą, zajmuje się głównie sprawami światopoglądowymi. Do tego zachodni konserwatyści są lewakami, a lewacy są faszystami. A wolne media, dopuszczają do dyskusji, tylko ludzi o takich samych poglądach. Dziś nie ma co przywiązywać wagi do nazewnictwa, bo świat stanął na głowie

Ducane
Ducane
2 lat temu

Zero jest i był zerem, Leszek miał 100 % racji, ten rząd to kpina z Polski, kopiuj wklej sanacja sprzed wojny – gownoburza, bogoojczyzniane frazesy, kupczenie posadami, wałki i rozdawnictwo na socjal.
Ani samolotu, czołgu czy fabryki elektryków (mimo szumnych zapowiedzi i 7 roku rządów) . Ale cześć społeczeństwa „takie cóś” lubi i popiera … Dramat

Artur
Artur
2 lat temu

Bardzo dobry pomysł, walka z rozwodami jest walką o rodziny i ich utrzymanie w świecie rozpadu tradycyjnych wartości. Rodzina to podstawa szczęścia dzieci czyli przyszłych obywateli państw. Dobrze wychowane w rodzinie dziecko później przekazuje to samo dalej. Promowanie rozwodów, życia w pojedynkę tylko dla siebie to promowanie rozkładu kultury, państwowości, na rzecz ideologii ujednolicenia wszystkich narodów Europy w jedną papkę łatwiejszą do zarządzania i kierowania