O krok od tragedii. Czujka tlenku węgla uratowała życie rodzinie ze Starej Krępy

Stężenie tlenku węgla w jednym z domów w Starej Krępie przekroczyło dopuszczalne normy. Rodzinę uratowała czujka.

 

W nocy, 9 lutego, o godz. 2.14 do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o załączonej czujce tlenku węgla w Starej Krępie (gmina Przasnysz).

Jak poinformował nas kpt. Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy KP PSP w Przasnyszu, na miejsce zdarzenia został zadysponowany jeden zastęp, którego zadaniem było zweryfikowanie zgłoszenia. Po przybyciu na posesję w Starej Krępie, strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego sprawdzili stężenie tlenku węgla w mieszkaniu. Wyniosło ono około 70 ppm, zaś w kotłowni około 500 ppm.

Normy były znacznie przekroczone (Według Światowej Organizacji Zdrowia dopuszczalna stężenie wynosi 35 ppm, a w okolicach 200 ppm człowiek może zacząć odczuwać dolegliwości związane z zatruciem czadem).

W domu przebywały trzy osoby, dwoje dorosłych oraz trzyletnie dziecko. Wszyscy zostali ewakuowani z budynku. Zadysponowano do nich Zespół Ratownictwa Medycznego. Mimo, że nikt z domowników nie uskarżał się na jakieś dolegliwości, matka i dziecko zostali zabrani do szpitala w celu wykonania specjalistycznych badań. W tym przypadku czujka tlenku węgla uratowała życie całej rodzinie.

 

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

 

Jak informuje Państwowa Komenda Straży Pożarnej głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych
  • okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koło
Koło
2 lat temu

We śnie bezboleśnie pozbawia życia