Marmolada z antonówek naszym produktem regionalnym

W pierwszych dniach lipca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdziło, że marmolada z antonówek wytwarzana na terenie gminy Przasnysz stała się certyfikowanym produktem tradycyjnym. Od tego miesiąca więc gmina może chwalić się własnym przetworem wpisanym na Listę Produktów Tradycyjnych.

Decyzja  o wpisaniu marmolady z antonówek jest konsekwencją projektu, który od lipca ubiegłego roku był realizowany w Mchowie (z dofinansowaniem z PO KL). Przez całą jesień odbywały się tam cykliczne warsztaty, które miały pomóc w wyłowieniu najciekawszych przepisów kulinarnych, a także w utworzeniu lokalnego Centrum Produktu Tradycyjnego i Regionalnego. W trakcie tych zajęć jego uczestnicy stwierdzili, że marmolada z antonówek będzie doskonałym przykładem kultywowania dawnych tradycji kulinarnych z podprzasnyskich wsi, dlatego właśnie ten produkt został opisany we wniosku do ministerstwa.

Całą procedurę związaną z wpisaniem pierwszego produktu wyróżniającego gminę Przasnysz udało się zamknąć niemal rok po inauguracji wspomnianego projektu. W kolejce czekają kolejne dwa produkty, które także znajdą się na tej liście. Kiedy i one pomyślnie przebrną weryfikację, również zostaną wpisane na taką listę.

Poniżej prezentujemy skan dyplomu potwierdzającego wpisanie pierwszego przetworu z naszej gminy na listę projektów regionalnych.

Urząd Gminy Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments