Linia Chorzele – Ostrołęka. Informacje o odwoływanych pociągach stają się codziennością. Sytuacja ma się jednak poprawić

Korzystanie z zastępczego autobusu dla pasażerów podróżujących linią Ostrołęka – Chorzele to już codzienność. Wydaje się, że mazowieckie szynobusy mają w ostatnim czasie wyjątkowego pecha.

 

Środa, 17.01.2024r. Koleje Mazowieckie informują: „Zostały odwołane następujące pociągi:

  • Pociąg nr 91240 rel. Chorzele (16:52) – Ostrołęka (17:47) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 19241 rel. Ostrołęka (16:54) – Chorzele (17:43) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 19243 rel. Ostrołęka (19:03) – Chorzele (19:52) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową.
  • Pociąg nr 91244 rel. Chorzele (20:40) – Ostrołęka (21:29) został odwołany w całej relacji. Na odwołanym odcinku wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową”

Do tego komunikatu pasażerowie Kolei Mazowieckich na linii Chorzele – Ostrołęka zdążyli się już przyzwyczaić. Z informacji przekazanych redakcji TVN przez rzeczniczkę przewoźnika wynika, że obecnie ponad połowa z 14 szynobusów Kolei Mazowieckich jest wyłączona z ruchu z powodu awarii lub uszkodzeń.

– Uszkodzone pojazdy zostają wycofane z eksploatacji. Niestety, ze względu na niestabilność dostaw zakłócone bywają ich łańcuchy, co wpływa na wydłużenie terminów napraw, a także znaczący wzrost cen usług. Taka sytuacja zmusza spółkę Koleje Mazowieckie do powtarzania procedur służących wyłonieniu wykonawców napraw – wyjaśnia Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Wydaje się, że mazowieckie szynobusy mają wyjątkowego pecha. Jeden z nich w sylwestra uczestniczył w tragicznym wypadku z samochodem osobowym w Płońsku (w wyniku zderzenia zginął kierowca), inny w sierpniu po zderzeniu z ciężarówką w Dalanówku został poważnie uszkodzony.

Do kolejnego wypadku z udziałem szynobusu KM doszło w Łącku pod Płockiem. W wyniku zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym z samochodem osobowym pociąg został uszkodzony. To kolejny skład, który wycofano z rozkładu, co powoduje dalsze utrudnienia dla pasażerów.

– Ze wstępnych oględzin wynika, że naprawę będziemy w stanie przeprowadzić we własnym zakresie. Szynobus trafi do zaplecza technicznego w Tłuszczu, naprawa potrwa kilka dni – informuje rzeczniczka.

We wtorek, 16 stycznia na linii kolejowej Nasielsk-Sierpc, w okolicy Płońska doszło do pożaru kolejnego szynobusu KM. Przyczyny są ustalane.

Jak można przeczytać w branżowym dwumiesięczniku „Z Biegiem Szyn” od 1 do 14 grudnia na oddanej w czerwcu trasie odwołano 52 kursy szynobusami. Z informacji podanej w gazecie wynika także, że 3 stycznia odwołano 13 z 16 pociągów na linii Ostrołęka – Chorzele.

– Obecnie na tym odcinku kursuje 16 pociągów Kolei Mazowieckich w ciągu doby. Za cztery do sześciu pociągów Koleje Mazowieckie wprowadzają komunikację zastępczą. Na linii nie jest prowadzony ruch przez innych przewoźników – informuje tvnwarszawa.pl Karol Jakubowski z Polskich Linii Kolejowych.

Z rozkładu jazdy wynika, że autobus tę samą trasę co pociąg pokonuje prawie godzinę dłużej. Do kwestii odniósł się w stacji TVN Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, firmy działającej w obszarze infrastruktury. Ekspert zwrócił uwagę, że pokutuje brak w ofercie bezpośredniego połączenia pomiędzy dużymi miastami.

– Linia z Ostrołęki, przez Chorzele, prowadzi do Szczytna skąd podróżni mogą jechać dalej, np. do Olsztyna. Pasażerowie jednak muszą przesiadać się w Chorzelach, gdzie kurs kończą Koleje Mazowieckie, a dalej ruszają pociągi Polregio. Niezrozumiałe jest dlaczego podróż nie może odbywać się bez przesiadek, co w obecnej sytuacji, przy brakach w taborze i zmianach w rozkładzie, dla pasażerów jest niezwykle skomplikowane – stwierdza.

Koleje Mazowieckie zapowiadają, że w najbliższym czasie sytuacja związana z dostępnością autobusów szynowych poprawi się. Spółka wydzierżawiła od podmiotu zewnętrznego dwa szynobusy, które zostaną przeznaczone do obsługi połączeń na linii nr 35 (Ostrołęka – Chorzele).

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub
Jakub
1 miesiąc temu

Czy wiadomo kiedy sytuacja z kursami pociagów poprawi sie

Paweł
Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  Jakub

Informacja z grupy Linia kolejowa nr 35: Ostrołęka-Szczytno Zbliża się poprawa sytuacji komunikacyjnej na linii Ostrołęka – Chorzele Koleje Mazowieckie wypożyczyły od SKPL dwa spalinowe pojazdy serii SN82 oraz SN83. Pojazdy póki co mają być dzierżawione do końca bieżącego rozkładu jazdy, czyli do 14 grudnia 2024.Tabor ten ma zmniejszyć deficyt w spalinowym parku taborowym przewoźnika i zakończyć trwającą od listopada gehennę podróżnych z linii 35 i utrudnienia związane z zastępczą komunikacją autobusową. Miejmy nadzieję że to już naprawdę koniec tego paraliżu i że od przyszłego tygodnia (bo wtedy kursowanie mają rozpocząć wypożyczone szynobusy) sytuacja ulegnie zauważalnej poprawie. Dodatkowo, jak podaje… Czytaj więcej »