Książka z Jednorożca wędruje po Polsce

W dobie XXI wieku na każdym kroku, czy to w autobusie, w przychodni, na ulicy napotykamy osobników pogrążonych w wirtualnym świecie. Co jednak wydaje się być niepokojące, do tej grupy możemy zaliczyć coraz młodsze dzieci. Nawet już kilkulatki „bawią się komórką”, a także są już ekspertami od obsługi tabletu i nawet stają się ich właścicielami! Niejedna babcia wpada w zachwyt, widząc jak jej wnuczek tak szybko potrafi poruszać się w sieci, czy grać w grę. Jednak należy pamiętać w przypadku małych dzieci, nadmierne przebywanie wśród urządzeń elektronicznych skutkować może opóźnieniem mowy i zaburzeniami relacji społecznych a nawet poważnymi trudnościami w wykonywaniu podstawowych czynności życia codziennego.

  

W dobie Internetu, elektrycznych zabawek i łatwego dostępu do telewizji książka przestała być najlepszym przyjacielem dzieciństwa. Dlatego też z inicjatywy wychowawczyń dwóch grup Elżbiety Prusik i Magdaleny Lorenc z Przedszkola Samorządowego w Jednorożcu realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjny promujący czytelnictwo „Wędrująca książka”. Akcja ta zachęca dzieci od najmłodszych lat do czytania, a także włącza je w życie literackie poprzez tworzenie opowieści. Ma ona za zadanie popularyzować czytelnictwo, przedstawiać jego aspekty i walory, a także ma pozyskiwać młode pokolenie do tego by stawało się ono aktywnym odbiorcą dzieł stworzonych i tych co mają powstać. Autorem projektu jest Anna Tuczyńska. Na wybór tematyki i projektu wpływ miał kierunek polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/1017.

Uczestnicy projektu pracują w dziesięcioosobowych zespołach z całej Polski i działają w oparciu o ustalony harmonogram. Każda placówka tworzy tylko stronę tytułową swojej książki, wykonuje ilustrację głównej bohaterki Oli, a następnie wysyła ją pod wskazany adres. Przedszkole, które otrzyma przesyłkę zobowiązane jest do uzupełnienia dalszych przygód Oli i opatrzenia jej ilustracjami. Rozmawiamy, dyskutujemy z dziećmi na temat dalszego ciągu książki, pozwalamy fantazjować i negocjować ze sobą. Nie możemy narzucać dzieciom własnych wersji, zachęcamy je do współtworzenia książki aby nabyły umiejętność pisania.

Grupa „Kotki” i „Sowy” z Przedszkola Samorządowego w Jednorożcu tworzą książki dla innych placówek z Polski, wymyślając kolejne losy bohaterek oraz wzbogacają daną pozycję własnymi ilustracjami. Naszą książkę zatytułowały dzieci „Ola zwiedza Polskę” i wyruszyła ona już w daleką podróż. Odwiedzi następujące miasta Poznań, Nowa Sól, Bytom, Kraków, Lublin, Miechów, Zakopane, Wysoka i Banino. Z niecierpliwością czekamy na powrót naszej pozycji do przedszkola. A tymczasem opisujemy losy Oli z innych przedszkoli. Po zakończeniu projektu tj. marzec 2017r planujemy akcję czytania powstałego dzieła małych autorów przez wszystkie grupy przedszkolne i w zaprzyjaźnionych placówkach z terenu całej gminy. Udostępnimy również nasz bestseller w Gminnej Bibliotece w Jednorożcu a także formie elektronicznej. Przedszkolaki otrzymają dyplomy i „Medale MałegoTwórcy”.

Elżbieta Prusik

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments