Krzynowłoga Mała: Do teatru po zabawę i naukę

38 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Krzynowłoga Mała odwiedziło niedawno Olsztyński Teatr Lalek, by obejrzeć spektakl pt. „Śpiąca królewna”. Dzieci przyjechały tu nie tylko w charakterze widzów. Uczestnicy wycieczki są bowiem członkami szkolnych kół teatralnych, a każdy taki wyjazd jest dobrą okazją do nauki.

Dzieci uczestniczące w wyjeździe od początku roku szkolnego pracują w kołach teatralnych prowadzonych dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach „Oceanu możliwości” – programu dotowanemu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wspomniana wycieczka również była możliwa dzięki pieniądzom „oceanicznym”. Dla dzieci jest to nagroda za całoroczną aktywność, ale jednocześnie swego rodzaju nauka zawodu aktora.

„Śpiąca Królewna” to pełna baśniowej magii, wielu osobliwych postaci, komizmu sytuacyjnego i słownego opowieść o zaczarowanym królestwie, na którym ciąży klątwa Złej Wróżki. Przedstawienie przygotowane w olsztyńskim teatrze łączyło ze sobą różnorodne techniki: teatr marionetek, teatr maski, teatr dramatyczny – a wszystko to okraszone dużą dawką muzyki granej i odśpiewanej na żywo. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z tego typu sztuką, dlatego wszyscy oglądali widowisko z dużym zainteresowaniem.

Co ważniejsze, po spektaklu odbyła się specjalna lekcja teatralna, którą poprowadził Jarosław Cupriak, jeden z aktorów olsztyńskiego teatru. Dzieci wraz ze swoimi opiekunkami: Joanną Wawszczak, Aliną Rusiłowicz i Magdaleną Morawską miały więc wyjątkową okazję poznać teatr od strony kulis, dowiedzieć się, jak powstaje przedstawienie teatralne, kim są jego twórcy i zaznajomić się z magicznym językiem teatru.

W trakcie lekcji uczniowie poznali również rodzaje lalek oraz odwiedzili pracownię plastyczną, w której powstają dekoracje i rekwizyty do wszystkich spektakli. Podczas lekcji każdy uczeń uzyskał też odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące teatru lalek.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments