Koncern ABB zapowiedział zamknięcie fabryki w Kłodzku. Jak wygląda sytuacja firmy w Przasnyszu?

Do naszej redakcji napisał czytelnik, który poinformował o zamknięciu fabryki ABB w Kłodzku. Chciał dowiedzieć się jaka przyszłość czeka przasnyską firmę. Czy ta nie jest zagrożona?

 

Międzynarodowy koncern ABB, którego siedziba znajduje się w szwajcarskim Zurychu zapowiedział zamknięcie swojej fabryki w Kłodzku.

„Z końcem 2024 r. ABB zamierza wygasić produkcję w fabryce aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku. Decyzja podyktowana jest zmieniającymi się potrzebami klientów i nie ma nic wspólnego z oceną pracy lokalnego zespołu, który w całym procesie otrzyma kompleksowe wsparcie” – poinformował koncern.

„ABB pozostaje zaangażowana w swój biznes i obsługę klientów w Polsce, a także współpracę z lokalnymi dostawcami. Zatrudniając blisko 5000 pracowników w kilkunastu lokalizacjach, ABB w Polsce utrzymuje pełen zakres działalności, łącznie z kompetencjami badawczo-rozwojowymi. Spółka posiada siedzibę w Warszawie” – napisano.

W 2024 roku ponad sześciuset pracowników otrzyma wypowiedzenia zgodnie z harmonogramem wygaszania poszczególnych linii produkcyjnych.

W związku z tą informacją, czytelnik zainteresowany losem przasnyskiego zakładu, zwrócił się do naszej redakcji, by zapytać o to jaka przyszłość czeka przasnyską fabrykę, która jest jednym z większych pracodawców w Przasnyszu.

– W pytaniach odczytuję troskę o lokalną społeczność, dlatego pragnę poinformować, iż działalność produkcyjna fabryki ABB w Kłodzku nie wiąże się w żaden sposób z fabryką ABB w Przasnyszu. Na chwilę obecną nie mam wiedzy o tym, by przyszłość fabryki ABB w Przasnyszu, zatrudniającej aktualnie 235 osób, stała pod znakiem zapytania – odpowiedziała Anna Czyz, Country Communications Manager ABB Sp. z o.o.

„W wymienionych lokalizacjach wytwarzane są produkty znajdujące się w portfolio dwóch różnych dywizji biznesowych ABB. To właśnie te dywizje, na poziomie globalnym, rozstrzygają o tym, jakie nowe produkty zamierzają wprowadzać na rynek, które z obecnych chcą rozwijać, a produkcję których wygaszać. Decyzje tego rodzaju są zawsze podyktowane zapotrzebowaniem płynącym z rynku i uwzględniają element konkurencyjności” – dodaje nasza rozmówczyni.

Przypomina także, że w ostatnich latach, w zakładzie w Przasnyszu, ABB inwestowało w rozwój linii produkcyjnej rozdzielnic średniego napięcia, któremu towarzyszyło zwiększenie zatrudnienia.

– Dążąc do zapewnienia neutralności klimatycznej procesów produkcyjnych, aktualnie realizowany jest projekt budowy instalacji paneli fotowoltaicznych, które będą zasilały fabrykę zieloną energią – przekazuje.

W przasnyskiej fabryce ABB od 2002 roku rozwijana jest produkcja bezpieczników. „W 2006 r. w Przasnyszu powołano zespół badawczo-rozwojowy i centrum technologiczne dla produktów średnich napięć, a dwa lata później zmodernizowano linię produkcyjną. Nowy park maszynowy, nowoczesne technologie i automatyzacja – te zmiany sprawiły, że wydajność produkcji wzrosła o ponad 20% oraz poprawiła się jakość naszej aparatury” – informuje ABB.

„W kolejnych latach (2014-2015) trwały intensywne prace nad dopracowaniem konstrukcji i nowościami, które sprawiły, że nasze bezpieczniki spełniały specyficzne wymogi dużych zakładów energetycznych w Europie Zachodniej. Portfolio zyskało nowe rodziny bezpieczników i zostało kompletnie odświeżone. Jednocześnie wprowadziliśmy zmiany na linii produkcyjnej: pojawiły się nowe maszyny, które unowocześniły proces wytwarzania oraz rozwiązania do kontroli jakości. W tym okresie wartość sprzedaży została podwojona w porównaniu do tego, gdy produkcja startowała w Przasnyszu” – czytamy.

„Bezpieczniki z Przasnysza cieszą się świetną opinią na polskim i skandynawskim rynku. Działają na całym świecie m.in.: w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Nowej Zelandii, Australii, Niemczech, a nawet w Azji. W międzyczasie padały też historyczne rekordy. Kilka lat temu zrealizowaliśmy największe zamówienie na 17 tys. bezpieczników do Malezji. Obecnie fabryka w Przasnyszu jest jedynym takim zakładem produkcyjnym ABB na świecie. Nasi pracownicy mogą pochwalić się unikalnymi kompetencjami i doświadczeniem zarówno w produkcji, jak i rozwijaniu technologii bezpieczników” zapewnia firma.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kolo
Kolo
2 miesięcy temu

Też zamkną, potwierdzone źródło. Niestety zostaną niedługo tylko markety w tym mieście. Niech budują lepiej tę kolej bo niedługo sporo osób będzie pracy szukało…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Kolo

Zmień źródło informacji.

Edzio
Edzio
2 miesięcy temu

A te niby prawdziwe informacje to skąd ? Jak tam mała Eileen ? Gdzie te masowe groby uchodźców na granicy ? A może odpowiesz w końcu na pytanie gdzie są pieniądze z pseudo prywatyzacji blisko tysiąca spółek ? Kto ustawę wiatrakową napisał ? Czy ponownie ogon podwiniesz i pod innym artykułem bzdury będziesz wypisywał !?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Edzio

Wymień choć 5 z tego tysiąca spółek.

A później napisz skąd się wzięła wycena Lotosu do sprzedaży.

I nie wiem dlaczego wciąż śmieszą cię ci nieszczęśnicy umierający w lasach pod polską granicą. To tacy sami ludzie jak ty czy ja. Nasze życie nie jest warte więcej niż ich życie.

Edzio
Edzio
2 miesięcy temu

Wymieniałem już nie raz , kretyna udawać nie musisz ! Taki to obraz tego yntelygentnego wyborcy koalycji !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Edzio

Zapodaj linka, gdzie je wymieniłeś. Czeka.

Edzio
Edzio
2 miesięcy temu

Pod kilkunastoma artykułami na info przasnysz . Wystarczy , że cofniesz się wstecz , aczkolwiek pokazałeś nie raz , że myslenie sprawia ci trudności więc i temu nie podołasz !

Leks lutor
Leks lutor
2 miesięcy temu

ABB, VEOLIA(obecna nazwa), Poczta, Telekomunikacja, Cukrownia wystarczy

Darek
Darek
2 miesięcy temu

Mądry marek się odezwał

Mena w
Mena w
2 miesięcy temu
Reply to  Kolo

Juz w Czechach gotowe nowe hale .Kross zaprasza tylko trzeba trochę rękawy zagiąć

jano
jano
2 miesięcy temu

Ten zakład pod nazwą ZWAR zatrudniał ok 2000 osób a teraz 235 do likwidacji, taka polityka liberałów z Balcerowiczem na czele. Teraz czas na ORLEN, LOT itd.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  jano

No tak, bo Lotos to Balcerowicz rozprzedał za czapkę gruszek…

Anna
Anna
2 miesięcy temu

Nie Lotos a setki polskich zakladow za czapke gruszek…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Anna

Rozumiem że lepiej było iść drogą Ukrainy albo Rumunii?

Leks lutor
Leks lutor
2 miesięcy temu

Idzie się Polską drogą a nie wg wskazówek. wytyczonych w Brukseli

Wojak
Wojak
2 miesięcy temu

Ten zakład w czasach PRL powstał dzięki śp panu Kołakowskiemu to on dzięki znajomościom u wysoko postawionych działaczach w Warszawie doprowadził do powstania zakładu ZWAR w , moja ciotka przepracowała tam prawie całe życie.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 miesięcy temu

już rozbierają 😉 zaczęli od parkingu od strony Przemysłowej

Grzegorz
Grzegorz
2 miesięcy temu

A co zakładem w Bielsku-Białej?

Promil
Promil
2 miesięcy temu

Tak mielismy miec super jak juz wszystko opieprzymy zagranicznym firmom,pobudka jest bolesna,bo glupota koszuje,pamietam jak abb kupil zamech elblag bo przeszkadzal,,,,,jestesmy tylko murzynami do roboty

Pracownik
Pracownik
2 miesięcy temu

ABB w Przasnyszu ma się dobrze

Robol Automat
Robol Automat
2 miesięcy temu
Reply to  Pracownik

Potwierdzam, jesteśmy w formie i trzymamy fason jak zawszem

Szymek
Szymek
2 miesięcy temu

Zielony ład/bezład prowadzony przez ekozjebów unijnych i ich klakierów z PO, 2050 i Lewicy zaprowadzą nas na skraj nędzy, zakłady padają jeden po drugim. Po co tyle unijnych instytucji?? zeby bezrobotnych obsługiwać.?

Bruno
Bruno
2 miesięcy temu

ABB do likwidacji. Jednostka wojskowa do Torunia i tylko pozostanie zaorać miasteczko. Pozostanie lodowisko i letni basen. I zepsuta tężnia.

p-sz
p-sz
2 miesięcy temu
Reply to  Bruno

negat