Komu potrzebne rondo przy Sadowej i Rolniczej?

Burmistrz Przasnysza  Waldemar Trochimiuk poinformował, że w okresie od 5 kwietnia do 10 września 2017 roku wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym na ulicach Rolniczej i Sadowej. Powodem jest rozbudowa ulicy Rolniczej i budowy ronda na skrzyżowaniu tych ulic.  Mieszkańcy dyskutują nad celowością budowy obecnie ronda w tym miejscu, kiedy ich zdaniem jest wiele pilniejszych zadań, czy skrzyżowań w mieście, gdzie ronda byłyby bardziej potrzebne. Rondo na skrzyżowaniu ulicy Sadowej z Rolniczą to zdaniem mieszkańców ekstrawagancja w poważnie zadłużonym miejskim budżecie. Na koniec 2017 zadłużenie miasta Przasnysz ma wynosić 25 milionów 331 tysięcy 947 złote 68 groszy, a koszty obsługi długu w roku 2017 wyniosą 820 tysięcy złotych.

 Mieszkańcy nie widzą sensu

Rondo będzie budowane na skrzyżowaniu dwóch ulic, gdzie ruch w porównaniu z innymi skrzyżowaniami w mieście jest niewielki i nie ma praktycznie żadnych problemów z korkami, kolizjami drogowymi, czy problemami z wyjazdem. Poza tym, rondo będzie budowane praktycznie obok pola. Są miejsca w Przasnyszu, gdzie wiosną i jesienią ludzie taplają się w błocie, bo nie ma dróg, czy chodników. A to rondo powstanie nie wiadomo dla kogo. Komu ono jest teraz potrzebne? –komentują mieszkańcy, którzy nie widzą sensu, w wydatkowaniu sporych pieniędzy akurat na to rondo.

Pieniędzy zewnętrznych w budżecie miasta malutko

Miasto ma obecnie zagwarantowane w budżecie środki zewnętrzne właśnie na rozbudowę ulicy Rolniczej, gdzie budowane będzie rondo na skrzyżowaniu z ulicą Sadową i remont budynku starego kina w latach 2017-2018, na który dotację pozyskała dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dotacja na remont starego kina to jedyne unijne pieniądze, jakie aktualnie miasto pozyskało w tym roku na znaczące inwestycje.

Ile za to można by zbudować ulic i chodników…

Informowaliśmy, że w ubogim w wydatki majątkowe i inwestycje budżecie Przasnysza na 2017 rok, pierwotnie zaplanowano na nie niewielką w stosunku do budżetu kwotę  – 8.957.390,11 zł, czyli około 13 % wydatków ogółem.  Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na realizację jednego zadania inwestycyjnego, czyli właśnie na rozbudowę ulicy Rolniczej w Przasnyszu, na którą trafi 5.638.602,00 zł,  w tym dotacja celowa z budżetu Państwa 2.819.301,00 zł, środki własne, w tym środki z umowy partnerskiej. Ile ulic, czy chodników w mieście można byłoby wykonać za ponad 5,5 mln. zł? Pewnie sporo. Do tego dojdzie inwestycja remontu budynku starego kina. Po odjęciu kwoty na ul. Rolniczą i Bibliotekę, na wszystkie pozostałe inwestycje w mieście Przasnysz w tym roku zostaje jedynie ponad 3 miliony 318 tysięcy.

 Kilka komentarzy mieszkańców dotyczących ronda przy Królewieckiej i Sadowej z jednego z portali:

– „Kpina z tym rondem na Rolniczej! Przy takich brakach w mieście; – „Jeszcze pewnie jest czas, aby ktoś zastanowił się nad tym tematem i podjął bardziej racjonalną decyzję”; – „Państwo Radni RM co wy o tym sądzicie?” –„Oczywiście, że to bardzo zły pomysł bo natężenie ruchu jest tam małe, a koszty budowy ronda są spore. Niczemu ono też się tam nie przyczyni przez długie lata”; – „Poroniony pomysł. Urząd miasta nie ma chyba na co pieniędzy wydać”.

GwP

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments