„Jestem stąd…” – spotkanie z dr. hab. inż. Krzysztofem Szklannym

Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Liceum Ogólnokształcące im. KEN kontynuują cykl spotkań z wybitnymi absolwentami z okazji 100-lecia szkoły. Gościem czwartego spotkania był dr hab. inż. prof. Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych Krzysztof Szklanny.

 

Krzysztof Szklanny wspominał szkolne czasy, studia oraz wyjazdy zagraniczne na liczne staże naukowe w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

– Profesor bardzo ciekawie opowiadał nam o swojej pracy, która jest jednocześnie pasją. Krzysztof Szklanny zajmuje się zawodowo diagnostyką głosu. Opracował pionierski system korpusowej syntezy mowy dla języka polskiego (korpus to zestaw ok. 2000 zdań reprezentujących jęz. polski, zdania pochodzą m.in. z recenzji filmowych). W 2020 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego obszary specjalizacji obejmują ocenę jakości i klasyfikacji głosu oraz przetwarzania sygnału mowy za pomocą elektroglotografii. W opublikowanych pracach opisał metody szczegółowej diagnostyki aparatu głosowego za pomocą metod informatycznych. Krzysztof Szklanny wykorzystuje z powodzeniem nowoczesne technologie, które wspierają proces rehabilitacji osób z rzadkimi chorobami genetycznymi i chorobami onkologicznymi – relacjonuje Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu.

 

Obecni na spotkaniu mogli także zobaczyć i usłyszeć efekty badań naukowych profesora. Ciekawym aspektem tego projektu jest współpraca z wybitnym aktorem Piotrem Fronczewskim – Mistrzem Mowy Polskiej.

– Jesteśmy pełni podziwu dla dokonań naukowych przasnyszanina profesora Krzysztofa Szklannego. Dokonania te łączą ze sobą nowoczesne technologie, medycynę a także nauki humanistyczne. Praca ta ma nie tylko wymiar naukowy, ale także bardzo praktyczny – pomaga osobom chorym w powrocie do dalszego funkcjonowania zawodowego i społecznego – czytamy.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przasnyszanka
przasnyszanka
5 miesięcy temu

Pewnie jest to Syn znanego i cenionego przasnyskiego stomatologa…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu
Reply to  przasnyszanka

Pewnie i tak. Nie zmienia to faktu że ma gość łeb na karku. Więc w czym problem?