Granty dla Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz otrzymało granty na realizację trzech projektów. Mieszkańcy gminy zdobędą wiedzę na temat segregacji odpadów, wezmą udział w warsztatach kulinarnych, a także poznają tradycje bożonarodzeniowe

 

Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz we wtorek, 21 września w siedzibie Lokalnej Grupy Działania „Północne Mazowsze” podpisali umowy na  realizację trzech zadań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader”. Zostaną one zrealizowane w terminie od 22 września 2021 roku do 26 lutego 2022 roku.

 

O segregacji

Pierwszy z nich „Edukacja – segregacja” odpowiada na problem zanieczyszczeń  środowiska oraz  jego szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi.

– Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych w gminie Przasnysz. W jego ramach przeprowadzone zostaną zajęcia teoretyczne i praktyczne w szkołach podstawowych, które dotyczyć będą ochrony środowiska – poinformowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz.

Podczas części teoretycznej uczniowie poznają zasady segregacji śmieci, wartość ukrytą w odpadach, produkty powstałe po recyklingu, czym są elektrośmieci i jak z nimi postępować. Ponadto zostaną przeprowadzone  zajęcia o tematyce  energii odnawialnej. W części praktycznej zostaną przeprowadzone ćwiczenia. Uczestnicy otrzymają również ekologiczne upominki.

Dodatkowo zostaną przygotowane materiały informacyjne o tematyce segregacji śmieci, które będą rozdane uczestnikom spotkań, a także stowarzyszenie zakupi kosze do selektywnej segregacji śmieci dla szkół.

Grant, jaki otrzymali na ten cel to 5 tys. złotych.

 

Zdrowo jem

Drugi projekt to „Zdrowe gotowanie – warsztaty kulinarne”, na który stowarzyszenie także otrzymało 5 tys. złotych. Jest on skierowany do grupy 22 mieszkańców miejscowości Bogate. W jego ramach zaplanowano zajęcia praktyczne z kucharką, na których zostaną przygotowane zdrowe potrawy. W trakcie warsztatów poruszona zostanie kwestia techniki przygotowywania zdrowych potraw, zdrowe przyprawianie, a także zmiany nawyków żywieniowych. Działanie zakłada także spotkania z dietetykiem. Uczestnicy dowiedzą się jak dobierać zdrowe i smaczne składniki posiłków, poznają zasady układania jadłospisu, a także zostanie z nimi przeprowadzona lekcja z zakresu niemarnowania jedzenia.

– Zakłada się, że uczestnicy warsztatów zmienią swoje złe nawyki żywieniowe i zaczną się zdrowo odżywiać – dodało stowarzyszenie.

 

Boże Narodzenie tuż, tuż

Trzeci projekt pod nazwą „W świątecznym nastroju – tradycje bożonarodzeniowe” zakłada cykl spotkań, warsztatów i konkursów, które odbędą się na terenie gminy Przasnysz w czasie tak zwanej gorączki świątecznej. Na ten cel także pozyskano grant w wysokości 5 tys. złotych. Pierwsze z działań to spotkanie pod nazwą „Dawne zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe”, które będzie przeprowadzone przez  wolontariuszy – seniorów z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Drugie to ciekawe warsztaty plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej.

– W programie zajęć znajdzie się przygotowanie świątecznych stroików, wykonanie ozdób choinkowych z papieru, filcu, kartonu i wstążek, a także tworzenie wycinanek i elementów dekoracji świątecznej – wylicza stowarzyszenie.

W planie jest także zorganizowanie  konkursu „Szopka bożonarodzeniowa”. Zadaniem uczestników będzie przedstawienie sceny narodzenia Jezusa wraz z elementami lokalnej tradycji. Dodatkowo mieszkańcy powiatu przasnyskiego zostaną zaproszeni do udziału w przeglądzie kolęd i pastorałek. Na zakończenie stowarzyszenie zaplanowało spotkanie podsumowujące projekt, na którym zostaną wręczone nagrody, a także będzie można zobaczyć efekty przeprowadzonych warsztatów.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments