Górska posiadłość wywodzącej się z powiatu przasnyskiego fundacji „Ostre Łąki” pod lupą. „Willa Plus jak domek letniskowy?” – pytają dziennikarze

W listopadzie 2022 roku ogłoszono wyniki pierwszej edycji programu MEiN „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. Organizacje mogły wnioskować o kwotę od 50 tys. zł do 5 mln zł na sfinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanej z zakupem nieruchomości, budową obiektu, dostosowaniem obiektu, zakupem wyposażenia. Program wywołał sporo kontrowersji, a opozycja nazwała go „willą plus”.

 

Wśród beneficjentów programu znalazła się również Fundacja Ostre Łąki z powiatu przasnyskiego. Fundacja, która swoją siedzibę ma w Nowej Wsi Zarębskiej otrzymała 1,3 mln zł dotacji na zakup działki i budynku we wsi Uście Gorlickie, położonej w Beskidzie Niskim.

Kilka miesięcy po ujawnieniu listy beneficjentów, reporterzy TVN 24 znów wzięli pod lupę działalność fundacji „Ostre Łąki”, udając się do Beskidu Niskiego, by sprawdzić co obecnie dzieje się w siedlisku.

Przemysław Zyra, prezes fundacji, kupił budynek o powierzchni 190 metrów kwadratowych (razem z garażem) na 20-arowej działce. Wewnątrz są trzy sypialnie, łazienka, osobna toaleta i duży salon połączony z kuchnią, który miał służyć – jak wynika z wniosku do ministerstwa – jako „sala warsztatowo-wykładowa”. Miało być centrum lokalnej aktywności i miejsce spotkań organizacji pozarządowych. Pod numerem 409 w Uściu Gorlickim funkcjonować miała baza warsztatowo-szkoleniowa z salami do prowadzenia zajęć oraz strefą edukacyjną pod gołym niebem. Tu także miała działać baza noclegowa „dla kursów, wycieczek i grup turystyczno-krajoznawczych”.

– Choć zna się tu każdy, nikt o działalności „centrum lokalnej aktywności” prowadzonego przez Fundację Ostre Łąki nie słyszał. Na dzisiaj nie mam wiedzy, żeby tam były prowadzone jakiekolwiek działania. Aczkolwiek bardzo bym chciał, żeby ten budynek służył mieszkańcom, służył młodzieży. Fundacja z nami do dnia dzisiejszego się nie kontaktowała. Gdy sprawa pojawiła się w mediach, przyjechałem nawet na miejsce, żeby zobaczyć ten dom na własne oczy. Ładny budynek, ładna działka, ładny widok. Ale żeby się tam coś działo, to jak dotąd nie słyszałem – mówił dziennikarzowi TVN 24 wójt gminy Uście Gorlickie Zbigniew Ludwin.

– Przyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi. Są po tydzień, cztery dni, trzy dni. Za każdym razem przyjeżdża ktoś inny. Obłożenie jest prawie cały czas. Chociaż coś się tam podobno działo, może jakieś zajęcia, na wiosnę – powiedział reporterowi jeden z mieszkańców miejscowości, gdzie mieści się siedlisko należące do fundacji.

Na miejscu dziennikarz zastał prezesa fundacji, którego zapytał o działalność w budynku.

„W odpowiedzi słyszę, że w Uściu Gorlickim zorganizowane zostało spotkanie ojców z dziećmi, a także kurs podharcmistrzowski. Zyra zaznacza, że nie zaprasza tu dużych grup młodzieży, bo w willi nie ma tyle miejsca. Wskazuję na duży ogród – dla harcerzy noclegi w namiotach to przecież nie pierwszyzna. Prezes uważa jednak, że nad Klimkówką są lepsze miejsca do nocowania pod namiotem” – czytamy w reportażu.

Po wizycie w posiadłości i rozmowie z prezesem dziennikarze TVN 24 skierowali do Ministerstwa Edukacji i Nauki oficjalne pytania dotyczące działalności fundacji „Ostre Łąki”.

– Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka MEiN, poinformowała nas w odpowiedzi, że ministerstwo „nie prowadziło kontroli wykorzystywania przyznanych środków finansowych przez Fundację Ostre Łąki, niemniej jednak nie jest wykluczona możliwość przeprowadzenia – zgodnie z posiadanymi uprawieniami – wizji lokalnej w przyszłości” – informują dziennikarze TVN 24.

 

ren

 

Źródło TVN
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 dni temu

Kradną ile się da. No ale się dzielą.

Jola
Jola
4 dni temu

Dzielą się, dzielą. Jak pomagali pewnemu synowi zdaćmaturę, to przy okazji szkoła dobrze wypadła, jak nigdy 🙂 🙂 🙂

Linka
Linka
4 dni temu

Zyra kolejny zlodziej

Organ nadzoru
Organ nadzoru
4 dni temu

Pytanie zasadnicze: Czy organ nadzoru w osobie starosta przasnyski już tam był z rodziną i jeśli tak, to ile razy?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 dni temu
Reply to  Organ nadzoru

Kontrole zapewne prowadził. Weekendowe.
Ale ten ciemny naród nie obudzi się nigdy. Co by nie zrobili, ile by nie ukradli to poparcie 33%. Masakra.

Czarownica
Czarownica
2 dni temu

Zdaję się, że Arena Dobra z nimi działała, wspólnie zbierali pieniądze i organizowali imprezy.
Mam nadzieję, że ktoś kiedyś powie „sprawdzam” i zwrócą z odsetkami całą przyznaną dotację.
Takie wałki to okradanie wszystkich uczciwie pracujących Polaków.