Gmina przeprowadziła renowację płyt na cmentarzu wojennym w Jednorożcu.
Cmentarz wojenny w Jednorożcu to nekropolia z okresu I wojny światowej, największy cmentarz wojenny z tego okresu na Mazowszu. Położony jest w lesie zwanym przez miejscowych „Kociołkiem” za zabudowaniami wsi. Na cmentarzu założonym w 1915 r. spoczywają szczątki kilku tysięcy żołnierzy niemieckich i rosyjskich, poległych podczas bitew przasnyskich. GZUK w Jednorożcu przeprowadził renowację płyt.
Na przełomie października i listopada 2020 r. na cmentarzu wojennym w Jednorożcu zostały przeprowadzone prace polegające na odnowieniu umiejscowionych tam stel, czyli płyt z inskrypcjami.
– Pracownicy Gminnego Zespołu Usług Komunalnych dokonali oczyszczenia materiałów z piaskowca przy pomocy środka myjącego. Dzięki temu zabiegowi mogiły poległych zyskały nowy wygląd. Jest to pierwszy etap prac. W przyszłości planowane jest zabezpieczenie mogił poprzez impregnację, co ma na celu podniesienie ich odporności na zmieniające się warunki atmosferyczne – poinformował nas wójt gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski.
Podanie całkowitego koszu podjętych działań, będzie możliwe dopiero po ich zakończeniu.
– Cmentarz ten jest największą nekropolią wojenną na Mazowszu. Spoczywają na nim żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli podczas bitew przasnyskich w 1915 roku. Pochowano tam 1192 zidentyfikowanych żołnierzy niemieckich, 273 żołnierzy niemieckich, których niezidentyfikowany oraz 2119 żołnierzy rosyjskich, których personalia są nieznane – komentuje wójt.
Losy tego arcyciekawego obiektu okraszone licznymi archiwalnymi zdjęciami zamieściła na swoim blogu „Kurpianka w wielkim świecie” badaczka historii i regionalistka Maria Weronika Kmoch. – www.kurpiankawwielkimswiecie.pl/2014/06/cmentarze-z-i-wojny-swiatowej-w-gminie.html
M. Jabłońska