Gmina Przasnysz: Wyjazd edukacyjny „Szlakiem Norwida”

Dnia 22 sierpnia mieszkańcy gminy Przasnysz uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym „Szlakiem Norwida”. Wyjazd był organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz w ramach projektu Kultywowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji w gminie Przasnysz.
Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości znanego poety Cypriana Kamila Norwida.
Jednym z głównych punktów wycieczki była miejscowość Głuchy w powiecie wyszkowskim. To tu w 1821r. na świat przyszedł Cyprian Kamil Norwid. Przewodnik Bartłomiej Leszczynowicz oprowadził zwiedzających po malowniczym dworku, w którym poeta wychowywał się do czwartego roku życia . Modrzewiowy dom otoczony parkiem, w którym można było odnaleźć wiele cennych drzew; szczególnie lip oraz klonów i grabów, tworzących aleję dojazdową wprowadził wszystkich w magiczny klimat. Choć na chwilę udało się przenieść do czasów minionej epoki, konnych powozów, krynolin, bali. Obecnie posiadłość jest własnością prywatną i należy do Karoliny Wajdy, córki Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy. Właścicielka stara się aby przeszłość przeplatała się tu z teraźniejszością. Na podwórzu nie zabrakło biegających zwierząt. Uwagę wszystkich przyciągnęły konie andaluzyjskie, którym pani Karolina poświęca cały swój czas.

Uczestnicy wyjazdu odwiedzili również dwa kościoły w Dąbrówce i w Niegowie. To do nich Norwid, podobnie jak inni mieszkańcy Głuchy, przychodził na msze święte. W Kościele parafialnym w Dąbrówce nad chrzcielnicą umieszczona jest tablica upamiętniająca chrzest Cypriana. Imię Kamil przyjął na bierzmowaniu, które również odbyło się w kościele parafialnym.

Ostatnim miejscem wycieczki była miejscowość Chrzęsne. Tam Stefan Dobrogost Grzybowski w 1635 r. zbudował istniejący do dziś pałac. W II połowie XIX w. w pałacu gościli warszawscy artyści min. jeden z największych polskich impresjonistów Władysław Podkowiński.

Pałac jest własnością powiatu wołomińskiego i po gruntownym remoncie stanowi atrakcyjny punkt na kulturalnej mapie Mazowsza. Prawdziwą atrakcją dla zwiedzających okazała się multimedialna prezentacja holograficzna oparta na technologii projekcji „żywego” obrazu w przestrzeni. Wszyscy z wielką ciekawością obejrzeli historię majątku opowiedzianą z perspektywy dwojga młodych ludzi zwiedzających obiekt, wzbogaconą komentarzem przewodnika, poezją Cypriana Kamila Norwida oraz wspomnieniami Władysława Podkowińskiego. Przywoływanie przez bohaterów historii pałacu łączyło się z prezentacją ciekawych faktów i postaci związanych z tym miejscem. Pojawiły się wspomnienia o dawnych właścicielach, ale też ciekawe wątki z XIX wieku, kiedy to pałac w Chrzęsnem pełnił rolę salonu artystycznego. Tutaj bywał Cyprian Norwid, a także przebywał Władysław Podkowiński.
Ciekawym wątkiem hologramu była „ożywiona” postać Cypriana Kamila Norwida. Poeta z nostalgią opowiadał o swoim dzieciństwie spędzonym na mazowieckiej ziemi i wspominał liczne miejscowości leżące nieopodal Chrzęsnego. Norwid swoją sentymentalną podróż odtwarzał prozą, ale też przedstawiał wiersze przepojone wspomnieniami i tęsknotą. Dla spotęgowania przekazu hologramu, wypowiedzi bohaterów dodatkowo ilustrowane były projekcją obrazów wykonanych techniką mappingu. Wyświetlone na bocznym ekranie wizerunki uzupełniały rozgrywającą się właściwą akcję prezentacji. Wizualny komentarz hologramu prezentował portrety postaci, stare i nowe fotografie miejsc związanych z Norwidem, przedstawiał historię adaptacji pałacu, jego wnętrz i otoczenia.

Po obejrzeniu tej niezwykłej prezentacji, widzowie poznali najważniejsze wątki z liczącej ponad 380 lat historii majątku w Chrzęsnem. Ponadto w pałacu można było zwiedzić wystawę pt. „Czas na Norwida”, przygotowaną przez Fundację „Museion Norwid”. Eksponatami były prace plastyczne – rysunki, grafiki, akwarela i obraz olejny – i rzadkie pierwodruki dzieł poety, zaprojektowane przez niego medale, a także wybrane jego pisma.
Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczestnikom nowych informacji oraz pozytywnych wrażeń estetycznych i kulturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Bojarska – Jeż


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments