Gmina Przasnysz. Poznawali gwarę Bogatego i okolic

W związku z tym, że 21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego, bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Józefa Narzymskiego w Bogatem wraz z członkami  klubu Senior Plus, Jadwigą Ogonowską  i Sylwestrem  Bąk, odwiedzili  uczniów klas 1-4 w Szkole Podstawowej w Bogatem.

 

– Zajęcia rozpoczęły się od omówienia różnorodności językowej na obszarze Polski. Podkreślono znaczenie święta  języka ojczystego, które przypomina o tym, że język to wspólne dziedzictwo kulturowe. – relacjonuje biblioteka.

W drugiej części spotkania dzieci zostały zapoznane z zamierającą już gwarą Bogatego i okolic.

– Seniorzy przeczytali opowiadanie „Heniek” Mieczysława Stusińskiego, pochodzącego z naszej miejscowości i silnie z nią związanego, który w zbiorze opowiadań „Zwierciadło pamięci” zawarł oparte na faktach historie z połowy XX wieku. Następnie dzieci z wielką uwagą wysłuchały bajki zawartej w zbiorze „Powieści i opowiadania ludowe z okolic Przasnysza” wydanym  przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu pt. „Jak się iz z zającem uścigał” – dodaje biblioteka.

Po każdym z tekstów zadawane były pytania pomocnicze, które pomogły w wyjaśnieniu dzieciom nieznanych im słów.

– Następnie  role się odwróciły i bibliotekarki zapytały seniorów o znajomość neologizmów obecnych w  mowie potocznej uczniów oraz laureatów plebiscytu na młodzieżowe słowo roku takie jak rel czy essa – wyjaśniają bibliotekarze.

Uczniowie podczas spotkania mieli także szansę zobaczyć zabytkowe rekwizyty, takie jak monidło, koromysło i walkman.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments