Gmina Chorzele. Podpisano umowę w sprawie „Łysej Góry”

W środę, 10 kwietnia, w Gminie Chorzele podpisano umowę na opracowanie programu konserwatorskiego dla stanowiska archeologicznego „Łysa Góra”, które jest wpisane do rejestru zabytków.

 

– „Łysa Góra” jest najcenniejszym zabytkiem archeologicznym na terenie Gminy Chorzele, który po wielu badaniach i wykopaliskach w latach 70., 80. i 90. ubiegłego stulecia, został wpisany do Rejestru Zabytków (nr rejestru 317, wpis z 1992r.) – wyjaśnia gmina.

Samorząd otrzymał dofinansowanie w kwocie 196 tys. złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na realizację zadania pod nazwą „Zabezpieczenie zabytkowego zespołu osadniczo-grzebalnego „Łysa Góra” z wczesnej epoki żelaza wraz z budową ścieżki dydaktycznej na jego terenie”.

10 kwietnia , Gmina Chorzele podpisała umowę na opracowanie programu konserwatorskiego dla tego stanowiska archeologicznego z firmą Archaios Sp. z o.o.. Jego koszt to 23 370,00 zł brutto.

– Zakres programu konserwatorskiego obejmować będzie m.in.: charakterystykę miejsca, w tym jego sytuację przestrzenną, kontekst historyczny, skrócony opis dotychczasowych badań, plan sytuacyjny, charakterystykę krajobrazową, zalecane prace badawcze i opracowania specjalistyczne, przebieg trasy ścieżki edukacyjnej wraz z lokalizacją tablic informacyjnych, proponowane uczytelnienie osi widokowych na i ze stanowiska, lokalizację punktu widokowego itd – informuje gmina.

Gmina Chorzele we współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, rozpoczęła także program badań powierzchniowych, nieinwazyjnych i inwazyjnych w tym miejscu. Program badań archeologicznych został opracowany przez PMA i pozytywnie zaopiniowany przez MWKZ.

– Gmina, jako właściciel stanowiska, uzyskała od MWKZ pozwolenie na przeprowadzenie pierwszego etapu programu tj. badań powierzchniowych i nieinwazyjnych, które od 8 kwietnia prowadzą archeolodzy z PMA w Warszawie. Możemy zdradzić, że odkryte dotychczas artefakty są bardzo intrygujące i obiecujące. Latem planowana jest realizacja drugiego etapu programu, czyli badań inwazyjnych – wykopaliskowych na stanowisku – dodaje.

W dalszym punkcie programu, po przeprowadzeniu kompleksowych badań archeologicznych na wydmie „Łysa Góra” i w okolicach stanowiska samorząd planuje zrealizować prace konserwatorsko – zabezpieczające, które pozwolą na zachowanie zabytku i utrwalenie substancji oraz uzupełnienie narysów ziemnych wydmy.

– Stanowisko „Łysa Góra” to jedyny kompleks archeologiczny na Północnym Mazowszu, związany z obecnością plemion celtyckich, tworzących szlak handlowy przebiegających przez Mazowsze w kierunku złóż bursztynu w Puszczy Kurpiowskiej i na wybrzeżach Bałtyku. Poprzez stwierdzoną obecność charakterystycznych zabytków, należących do kręgu kultur wczesnej epoki żelaza, stanowi świadectwo pobytu starożytnych Celtów na obszarze północnego Mazowsza. Jest to zatem unikatowy obiekt o wyjątkowej wartości historycznej i naukowej oraz ogromnym potencjale edukacyjno-turystycznym. „Łysa Góra” to stanowisko wyjątkowe nie tylko w skali regionu, ale co najmniej Polski – wyjaśnia Gmina Chorzele.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Staś
Staś
1 miesiąc temu

A to tam zbierają się wszystkie wiedźmy z Chorzeli, docierając na górę na miotłach. Ahaaaaaaa!