Gmina Chorzele podpisała porozumienie o współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Dotyczy między innymi Łysej Góry

Burmistrz Beata Szczepankowska oraz dr Wojciech Brzeziński – Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy Gminą Chorzele, a Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

 

– Podpisane porozumienie dotyczy współdziałania m.in.: w zakresie przygotowania i realizacji projektów z zakresu nauki, kultury i edukacji, realizacji wspólnych działań z zakresu promocji archeologii i historii, w tym organizowaniu badań, wystaw, konferencji oraz zajęć dydaktycznych (lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży) i wykładów popularnonaukowych, czy też realizacji wspólnych działań wydawniczych z zakresu archeologii i historii – informuje Miasto i Gmina Chorzele.

Porozumienie jest również wstępem do realizacji zadania polegającego na zabezpieczeniu zabytkowego zespołu osadniczo-grzebalnego „Łysa Góra” z wczesnej epoki żelaza wraz z budową ścieżki dydaktycznej na jego terenie, na które gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 196 tys.  zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

– Dofinansowanie zadanie obejmuje m.in.: badania mające na celu zabezpieczenie i zachowanie zabytku, przygotowanie opracowań naukowych oraz materiałów edukacyjnych, ustawienie tablic informacyjno-edukacyjnych wraz z wytyczeniem i wykonaniem ścieżki dydaktycznej – działania te pozwolą na wzmocnienie ochrony stanowiska poprzez podniesienie świadomości mieszkańców o lokalnym dziedzictwie, zwiększą atrakcyjność turystyczną zabytku, a także będą przestrzegać przed jakimikolwiek próbami dewastacji stanowiska lub niekontrolowanej ingerencji w jego obszarze – przekazuje Urząd.

– Chcąc jak najlepiej zrealizować dofinansowane zadanie gmina podjęła konsultacje dotyczące współpracy przy jego realizacji z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie i Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – Delegaturą w Ostrołęce. We współpracy będą uczestniczyć również najbardziej merytoryczne i prestiżowe instytucje działające w zakresie archeologii i ochrony zabytków w kraju – czytamy.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anka
Anka
2 miesięcy temu

Chorzele co zrobią odrazu się promują, trzeba robić a nie chwalić się

Marian
Marian
2 miesięcy temu

Podobno odkopią starożytne słowiańskie tory kolejowe do Warszawy…