Gmina Chorzele. Kolejny pożar sadzy w przewodzie kominowym.

Wczoraj, 3 stycznia, na terenie naszego powiatu miał miejsce kolejny pożar sadzy w przewodzie kominowym. Tym razem do zdarzenia doszło w miejscowości Opaleniec (gmina Chorzele).

O godzinie 21:52 zastęp GBARt Renault został zadysponowany do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym we wsi Opaleniec (Gmina Chorzele). W działaniach brał udział również zastęp JRG Przasnysz – informuje KSRG OSP Chorzele.

Jest to kolejne tego typu zdarzenie na terenie powiatu przasnyskiego.

Przypominamy! Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109 poz. 719 ze zm.), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Źródło KSRG OSP Chorzele
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
4 lat temu

Nakładać mandaty może się nauczą czyścić kominy. A nie szukać oszczędności na kominiarzu. Najwięcej wyjazdów gm.Jednorożec i gm. Chorzele

Syn Zenka
Syn Zenka
4 lat temu
Reply to  Konrad

Konrad a wiesz dlaczego w tych rejonach najczęściej do tego dochodzi?.
Bo ludzie palą chuj wie czym i chuj wie jak.Dla nich liczy się tylko to aby pozbyć się śmieci nie zważają na to że ceną jaką mogą za to zapłacić to własne życie.
Pamiętaj że cham ze wsi wyjedzie ale wieś z chama nigdy.Robią co chcą bo nikt tego nie widzi.To samo z szambem.Czy to rzeka czy to pole nie ważne,gówno trzeba zutylizować nie ważne w jaki sposób.

Alicja
Alicja
4 lat temu
Reply to  Konrad

Sa tez przepisy ktore mowia ze to kominiarz przy kontroli przewodow powinien je czyscic nie mieszkaniec ktory nie ma do tego uprawnien. Kominiarze tego nie robia olewaja przepisy a wine zrzucaja na mieszkancow